Hobi Dünyası

Ahşap Üzerine Resim Fotoğraf Baskısı Aktarma (Dekupaj)

Ahşap üzerine fotoğraf baskısı yapma işlemi ev dekorasyonunda sürekli kullanılıyor. Peki, ahşap üzerine fotoğraf aktarma nasıl yapılır biliyor musunuz?

Oymacılık sanatı çok gelişmiş olsa da maharet gerektiren bir sanat dalıdır. Bu yüzden ağaç oymacılığı yaparak ağaçları süslemek yerine ağaçların üstüne fotoğraf aktarımı yapılabilir.

Ahşap üzerine resim fotoğraf baskısı yapma işlemi için ucuz yolla temin edebileceğiniz malzemeleri kullanmanız gerekmektedir. İlk yaptığınız uygulamalarda kısmi sorunlar yaşama ihtimaliniz var. Ancak birkaç deneme sonrasında ahşap yüzere resim işleme konusunda uzman hale gelebilirsiniz.

Ahşap üzerine fotoğraf baskısı yapma işlemi kolay görülebilir. Ancak kesinlikle özen gerektirdiği bilinmelidir. Ne kadar malzemeniz kaliteli olursa olsun eğer bazı ince detaylara dikkat etmezseniz başarılı sonuç alamayabilirsiniz. Size tüm detayları verebilmek adına ahşap üzerine resim aktarma konusunda adım adım bilgiler vereceğim.

Ahşap Seçimi ve Hazırlanması

Ahşap üzerine resim baskısı ahşap seçimi

Bazılarınız ilk olarak fotoğraf seçimi yapmış olabilir. Bu kesinlikle yanlış bir başlangıca neden olacaktır. Öncelikli olarak fotoğraf aktarımı yapacağınız ahşabı seçmelisiniz. Daha sonra bu ahşaba uygun olan resmin seçimini yapacaksınız.

Ahşap bulmak için marangozlara gitmenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca yapı marketlerinde de harika diyebileceğim kalitede ahşap ürünler yer alıyor. Evinizde yer alan eskimiş ahşap ürünleri de kullanabilirsiniz. Bu sayede eski ürünlerin kendin yap projesi sayesinde tekrardan hayat bulmasını sağlamanız mümkündür.

Ahşap seçimi yaptıktan sonra yüzeyde yer alan pürüzlülükleri giderin. Bunun için zımpara kullanmanızı tavsiye ederim. Özellikle hassas bir yüzey elde etmek için su zımparası adı verilen zımpara çeşidi size yardımcı olacaktır.

Aktarılacak Fotoğrafın Hazırlanması

Ahşap üzerine resim baskısı fotoğraf hazırlama

Ahşap yüzeyin şekline uygun olacak şekilde fotoğraf seçimi yapmanız gerekmektedir. Ayrıca fotoğraf eğer direkt olarak çıktı alınırsa ahşap yüzeyde ters görünür. Bu ters görünümü ortadan kaldırmak için çıktı almadan önce fotoğrafa müdahale edilmesi gerekmektedir.

Çeşitli resim düzenleme programları fotoğraflar ile alakalı düzenlemeler yapmaya yardımcı olur. Bu programları kullanarak seçtiğiniz fotoğrafı ilk önce ters çevirin. Bu aşamada devreye fotoğrafçılık maharetleriniz girmektedir. Daha sonra fotoğraf çıktısını alma aşamasına geçebilirsiniz.

Resim Çıktısının Alınması

Ahşap üzerine resim baskısı resim çıktısı

Hazırlanan resim kesinlikle saman kağıda basılmamalıdır. Çıktı almak için birinci sınıf A4 kağıdı tarzında kağıtların kullanılması gerekmektedir. Kağıt kalitesi düştükçe resmi aktarım sırasında parçalanmalar olabiliyor. Bu tarz durumlar çalışmanızın tamamen zarar görmesine neden olur. O yüzden kağıt kalitesine dikkat edilmelidir.

Resmin canlı olması için lazer yazılar tercihiniz olsun. Lazer yazıcılardan alınan çıktılar ahşap yüzeye aktarıldığı zaman daha can alıcı görüntünün oluşmasını sağlar.

Aktarım İçin Ara Malzemelerin Temini

Ahşap üzerine resim baskısı malzemeler

Ahşap yüzeyi hazırlayıp resim çıktısını aldıktan sonra aktarım için gerekli olan ara malzemeleri temin etmelisiniz. Bu malzemeler arasında transfer medyumu ve mod podge tutkalı yer almaktadır.

Ayrıca tutkalı sürmek için orta sertlikte fırçaya da ihtiyacınız var. Fırça boyutunu ahşap yüzeyin büyüklüğüne göre seçmeniz mantıklı olur.

Fotoğrafın Ahşap Üzerine Aktarılması

Ahşap üzerine resim baskısı fotoğraf aktarımı

İlk olarak yapmanız gereken şey ahşap yüzeyin üstüne transfer medyumunu uygulamak olmalı. Daha sonra baskı aldığınız resmi hava kabarcığı oluşmamasına dikkat ederek transfer medyumunun üstüne yapıştırın.

Zemin nemli olduğu için baksa kağıdında ıslanma meydana gelecektir. Islanma sonrası ahşap yüzey üstünde resim büyük ölçüde belirginleşecek.

Hava kabarcığı oluşmaması için banka kartınıza benzer bir malzemeyi kullanın. Bu tarz bir aparatı kullanarak resmi yapıştırırsanız herhangi bir hava kabarcığı oluşmayacaktır. Tüm bunları yaptıktan sonra kuruması için yaklaşık olarak 1 gün beklemeniz gerekiyor. 1 gün sonrasında sıvazlama aşamasına geçeceksiniz.

Fotoğrafın Yüzeyden Sıvazlanması

Ahşap üzerine resim baskısı resim sıvazlama

Sıvazlama işlemi için bulaşık süngeri kullanılabilir. Bulaşık süngerini nemlendirdikten sonra yüzeyde yapışık halde olan fotoğrafa sıvazlayarak sürtün. Bir süre sonra kağıdın kalkıp resmin ahşap yüzeye aktarıldığını göreceksiniz.

Sıvazlama işlemi sırasında aşırı baskı uygulamayın. Aşırı baskı uygulamanız fotoğrafın ahşap yüzeyden tamamen sıyrılmasına neden olabilir. Elinizden geldiğince nazik dokunuşlarla sıvazlama işlemini gerçekleştirin.

Yüzeyin Korumaya Alınması

Ahşap üzerine resim baskısı resim koruma

Yaptığınız uygulamayı kesinlikle olumsuz dış etkilere karşı korumanız gerekmektedir. Bunun için malzeme listemizde yer alan mod podge tutkalı kullanmalısınız. Bu tutkalı fotoğrafın üstüne iyice yedirerek sürün.

Birkaç saat beklemenin artından tutkal kuruyacaktır. Sürdüğünüz bu tutkal çalışmanızın uzun yıllar boyunca dış etkilerden etkilenmeden kalmasını sağlayacaktır.

Ahşap üzerine resim fotoğraf baskısı aktarma genel olarak bu şekildedir. Eğer yüzeyi daha fazla korumaya almak istiyorsanız şeffaf yapıda olan ahşap verniklerini de kullanabilirsiniz. Tüm bu işlemler sonrasında yüzeyi verniklemeniz daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı