Amigurumi

Amigurumi İpi Nasıl Olmalı? Örgü Oyuncaklar Hangi İple Örülür?

Amigurumi, örgü oyuncak yapma sanatıdır. Bu sanatı icra ederken kullanılan malzeme seçimi önemlidir. Amigurumi ipi nasıl olmalı konusunda bilgi sahibi olmadan kesinlikle örgü oyuncak örülmemelidir.

Amigurumi ipleri konusunda en ufacık bilginiz yoksa bu makale sizi aydınlatacaktır. Özellikle örgü oyuncak örmeye yeni başlayan kişiler kesinlikle amigurumi ipi nasıl olmalı öğrenmelidir.

Amigurumi İpi Nasıl Olmalı? Bizim İçin En İyi Örgü Oyuncak İpleri

Örgü oyuncaklar sık iğne örgü tekniğiyle yapılır. İlk olarak Japonya’da yapılmış olan amigurumi oyuncaklar, ilgi görünce dünya genelinde yapılmaya başlanmıştır.

Örgü bebek yaparken en çok dikkat edilmesi gereken şey ip seçimidir. İp seçimi doğru yapılırsa uygulama da başarılı olur. Ayrıca oyuncakla oynayacak olan çocuğun sağlığına da dikkat edilmiş olur.

1.%50 Pamuk % 50 Akrilik İçeren Amigurumi İpleri

%50 Pamuk % 50 Akrilik iple örülen oyuncak
%50 Pamuk % 50 Akrilik iple örülen oyuncak

İçindeki akrilikten dolayı çocuklar için çok sağlıklı değildir. Buna rağmen yıkandığı zaman tamamen pamuklu iplere göre daha az yıpranır. Eğer yaptığınız amigurumi bebeği makinede yıkamak istiyorsanız %50 pamuk %50 akrilik içeren bu ipleri tercih edebilirsiniz.

%50 pamuk %50 akrilik olan amigurumi iplerinin tercih edilmesinin en büyük nedeni ucuz olmalarıdır. %100 pamuk olan iplere göre neredeyse yarı fiyatına satışı yapılır.

%50 pamuk %50 akrilik iplerin bir diğer avantajı hafif olmalarıdır. Eğer büyük boyutlarda örgü oyuncak yapacaksanız çok ağır olmaması için %50 pamuk %50 akrilik amigurumi iplerini tercih edin.

2.% 100 Pamuklu Amigurumi İpleri

% 100 Pamuklu Amigurumi ipiyle örülen oyuncak
% 100 Pamuklu Amigurumi ipiyle örülen oyuncak

Çocukların sağlığı için her zaman % 100 pamuklu amigurumi ipleri tercih edilmelidir. Özellikle merserize % 100 pamuklu ipleri kullanmanızı tavsiye ediyorum.

% 100 pamuklu amigurumi ipleri daha çok küçük boyutlarda olan oyuncaklar için uygundur. İp kalınlığı diğer iplere göre daha azdır. Bu özelliğinden dolayı yapımı sırasında ince tıpların kullanılması gerekir.

Tamamen pamuklu olan ipler genelde hassas işler için kullanılır. Örneğin tel bebek olarak bildiğiniz, gerçek insan bedenini andıran oyuncakları yaparken % 100 pamuklu merserize ipleri kullanabilirsiniz.

3.% 100 Yün Amigurumi İpleri

% 100 Yün amigurumi ipiyle örülen oyuncak
% 100 Yün amigurumi ipiyle örülen oyuncak

Diğer amigurumi iplerine göre tüylenme olasılığı fazladır. Ayrıca tüylü yapısından dolayı ciltte kaşıntı hissiyatının oluşmasına neden olabilir.

Yün ipler yüksek sıcaklıklarda yıkanırsa çekme yapar. Bu yüzden soğuk ya da ılık suda yıkanmaları gerekir. Sürekli olarak kirleneceğini düşündüğünüz bir oyuncak varsa yeterli düzeyde yıkayamayacağınız için daha farklı ipleri tercih edin.

Amigurumi ipleri arasındaki en doğal ip olduğu için fiyatı yüksektir. Buna rağmen çok sayıda dezavantajı olmasından dolayı şahsen örgü oyuncak yapımında kullanılmasını uygun görmüyorum.

4.Tiftik Amigurumi İpleri

Tiftik amigurumi ipiyle örülen oyuncak
Tiftik amigurumi ipiyle örülen oyuncak

Tiftik, doğal amigurumi iplerindendir. Yapımında genelde keçi ya da tavşan tüyleri kullanılır. Böyle olduğu için en yumuşak ipler arasında yer alır.

Angora tiftik ipini kullanarak örgü oyuncakların saçlarını yapabilirsiniz. Çok yumuşak oldukları için amigurumi oyuncakların tamamında kullanılması uygun değildir.

4.Kadife Amigurumi İpleri

Kadife amigurumi ipiyle örülen oyuncak
Kadife amigurumi ipiyle örülen oyuncak

Kadife ipler ciddi anlamda kalındır. Bu yüzden pofuduk olarak nitelendirilen örgü oyuncaklarda kullanılması daha uygundur.

Kadife ipler genelde amigurumi kuzu yapmak için kullanılır. Yıkanabilir özellikte olup çocukların sağlıklı bir şekilde kullanmasına uygundur.

Not:Amigurumi oyuncak yapımı popüler olduğu için bilinir markaların sahteleri de piyasaya sürülüyor. Sırf ucuz olduğunu düşünerek kaliteli markaların iplerini almayın. İp alırken her zaman güvenilir satış noktalarını tercih edin.

Çocukların sağlığını düşünerek sizlere amigurumi ipi nasıl olmalı konusunda bilgiler sunduk. Verdiğimiz bilgilere göre artık sizler de uygun amigurumi iplerini seçip kullanabilirsiniz.

Amigurumi Oyuncaklar Hangi İple Örülür?

Amigurumi oyuncaklarda en çok dikkat edilmesi gereken şey çocuklara zarar vermemesidir. Amigurumi ipi seçerken herhangi bir zararlı madde içermediğine bakılmalıdır. Ayrıca el emeğinin ziyan olmaması için uzun süre dayanabilecek yapıda olmasına özen gösterilmelidir.

Pamuk ihtiva eden iplerin büyük bölümünde bir süre sonra tüylenme meydana gelir. Amigurumi örgü oyuncaklarda tüylenme olmaması için tüylenmeyen iplerin seçilmesi gerekir.

Örgü oyuncak modeli belirlendikten sonra en çok dikkat edilmesi gereken şey ip seçimidir. Eğer daha önceden örgü oyuncak yapmadıysanız yapan kişilerden ip tavsiyesi alabilirsiniz.

Amigurumi ipleri arasında yünlü, pamuklu, aypaka, akrilik, keten ipler yer alıyor. Zaman içerisinde örgü becerilerinize uygun olan ipi daha rahat belirleyebilirsiniz.

Amigurumi ip kalınlığı arttıkça örgü oyuncağın boyutu büyür. Aynı şekilde amigurumi ip kalınlığı azaldıkça oyuncağın boyu küçülür. Tarifteki oyuncağın birebir boyutunu yakalamak için malzeme listesinde yer alan ip kalınlığının ne olduğuna dikkat edilmelidir.

Amigurumi ipi belirlendikten sonra en çok dikkat edilmesi gereken şey tığ seçimidir. Uygulama sırasında tüylenme olmaması için özel olarak tasarlanan, kaliteli tığları tercih edin. Tığ kalınlığını kullanacağınız ipin kalınlığına göre belirlemeniz gerekmektedir.

Bazı amigurumi ipleri diğerlerine göre daha fazla tercih ediliyor. Ancak herkesin beğendiği ipi siz beğenmeyebilirsiniz. Bence ip seçimi kişinin el becerileriyle alakalı bir şeydir. Kendinizi hangi iple rahat hissediyorsanız o markayı tercih edin. Tabi ki sağlıklı olması öncelikli tercihiniz olsun.

Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı