Örgüler

Amigurumi Ters Çapraz Yalancı Sık İğne Nasıl Yapılır?

Sık iğne, tığ işi örgü tekniklerinden birisidir. Sık iğne örgü tekniği genellikle bebek battaniyesi, aplike çiçek ve çanta gibi ürünleri yaparken kullanılır. Ayrıca diğer örgü modellerinin yapılması sırasında da sıklıkla sık iğne kullanılır.

Sık iğne örgü teknikleri arasında amigurumi, ters, yalancı ve çapraz sık iğne modelleri yer alıyor. Kendi arasında alt kategorilere ayrıldığı için sizlere video anlatımlı olarak tüm sık iğne tekniklerinin nasıl yapıldığını aktarmaya çalışacağım.

Zincir Üstüne Sık İğne Nasıl Yapılır?

İlk zinciri atlayın. İlk zincir dönüş zinciri olarak kabul edilir. İlk olarak ikinci zincire batın ve ipi tığa alıp çekin. Sonrasında ipi tığa dolayıp tekrardan çekin. Bu uygulama sonrasında zincir üstünde bir sık iğne oluşmuş olacak. Uygulamayı tüm zincir boyunca uygulayarak zincirin tüm üst kısmını sık iğne şeklinde örebilirsiniz.

Amigurumi Ters Sık İğne Nasıl Yapılır?

Ter sık iğne, tığ işi örgü ürünlerde en çok kullanılan örgü tekniğidir. Bu tekniği ben genelde örgü kenarlarını sabitlemek için kullanıyorum. Normal sık iğneyi yapmayı biliyorsanız zorlanmadan amigurumi ters sık iğne tekniğini de yapabilirsiniz.

1. Aşama: Tığınızı önden arkaya, sonraki ilmeğin sağ kısmından geçirin. Bunu yaparken örgü deseninin sağ kısmının size dönük olmasına dikkat edin.

Ters sık iğne yapılışı 1. aşama

2. Aşama: örme yönüne göre ipi tığa sarın ve ipi ilmeğin içerisinden çekin. Bu adım normal sık iğneye benzemektedir. Tek fark geriye doğru yapılıyor olmasıdır. Bu sık iğneye ters sık iğne denilmesinin temel sebebi de budur.

Ters sık iğne yapılışı 2. aşama

3. Aşama: örme yönüne göre tığa ipi sarın ve tığdaki ipi 2 ilmek boyunca çekin. Bu uygulama sonrasında 1 ters sık iğne yapmış olacaksınız.

Ters sık iğne yapılışı 3. aşama

4. Aşama: ilmeklerin tamamında bundan öndeki aşamaların tamamını tekrarlayın. Verdiğimiz görselde tamamlanmış olan birkaç ters sık iğnenin nasıl göründüğü yer almaktadır.

Ters sık iğne yapılışı 4. aşama

5. Aşama: Amigurumi örgü şablonlarında ters sık iğnenin nasıl göründüğü merak ediyor olabilirsiniz. Aşağıda yer alan görselde örgü şemalarında ters sık örgünün nasıl sembolize edildiğini görebilirsiniz.

Ters sık iğne yapılışı 5. aşama

Çapraz Sık İğne Nasıl Yapılır?

İlmeğin ters bir şekilde alınmasıyla elde edilen sık iğne türüne çapraz sık iğne denilmektedir. İlmeği tamamen tersten alın. Bunu yapınca zaten iplik kendiliğinden dönecektir. İlmeği tamamen tersten aldıktan sonra tığa ipi dolayıp ilmek boyunca çekin. Bu uygulama sizin çapraz sık iğne elde etmenizi sağlayacaktır.

Çanta gibi ürünlerde bildiğiniz gibi sepet örgüsü sıklıkla kullanılır. Sepet örgüsünün yapımında çapraz sık iğne kullanılır. Bu tarz ürünleri yapmak adına çapraz sık iğne yapılışını öğrenmeniz gerekmektedir.

Yalancı Sık İğne Nasıl Yapılır?

Patiklerde ve bebek yeleklerinde kullanılan tığ işi örgü tekniklerindendir. Öncelikli olarak örgü boyunuz kadar zincir çekin. Daha sonra normal trabzan yapar gibi tığın başına ipi dolayın. Tığı batın ve üç ilmeği birlikte çekin.

Yukarıda yer alan uygulamalar sonrasında yalancı sık iğne elde etmiş olacaksınız. İlgili uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayarak tüm sırayı yalancı sık iğne şeklinde örebilirsiniz.

Sık İğne Örgü Tekniği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Sık iğne, tığ işi örgü teknikleri arasında en çok kullanılan örgü tekniğidir.
  • Sık iğne, İngilizler tarafından HDC (half double crochet) şeklinde tanımlanır.
  • Sık iğne, örgü dünyası genelinde SC (single crochet) olarak tanımlanan örgü tekniğidir.
  • Türkler tarafından örgü kısaltmaları kullanılmasa da Sİ şeklinde kısaltma yapanların olduğu da biliniyor.
Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı