Amigurumi

Amigurumi, son zamanların en çok ilgi gören el işlerinden birisidir. Anavatanı incelendiğinde amigurumi yapımının Uzak Doğu ülkelerinde ortaya çıktığı görülüyor. Günümüzde çok ilgi gören ayıcık, anahtarlık, bebek ve tavşan gibi figürlerin Japonya ve Çin gibi ülkelerde hazırlanması bunu destekliyor.

Örgü severlerin amigurumi yapımına ilgi göstermesi zaman içerisinde bu el sanatının diğer dünya ülkelerine yayılmasını sağladı. Günümüzde Amerika gibi gelişmiş ülkelerin tamamında sevilen bir hobi olduğu biliniyor.

Amigurumi kelime kökeni incelenirse amigurumi nedir sorusuna daha iyi cevap verilebilir. Japoncada ami kelimesi tığla yapılan anlamına gelir. Gurumi kelimesinin anlamıysa içi doldurulmuştur. Bu iki kelimenin birleşimi amigurumi şeklini almıştır. Kısacası içi doldurulmuş örgüye amigurumi denir. Ayrıca örgü oyuncak tasarımına dayalı sanat dalıdır diyebiliriz.

Amigurumi Bebek Özellikleri Nelerdir?

Amigurumi bebek yapımı sırasında sık örgü tekniği kullanılır. Neredeyse modellerin tamamını sadece bu örgü tekniğini kullanarak örebilmek mümkündür. Bebek yaparken elde edilen sonuç kişinin hayal gücüne bağlıdır. Örgü tasarımcısı hayal ettiği her şeyi uygulamaya dökerek oyuncak tasarımı yapabilir. Bu da uyku arkadaşlarının birbirinden benzersiz olmasını sağlar.

Tavşan, telli bebek, oyuncak, tavşan gibi şeyleri örmek için kaliteli malzemeler tercihiniz olsun. Ördüğünüz şeylerle çocuklar oynayacağı için kullanılan malzemelerin kesinlikle bebeklere ve çocuklara hiçbir zararının olmaması gerekir. Kalitesiz malzemeler nedeniyle çocukların zarar görme ihtimalinin olduğunu kesinlikle unutmayın.

Örgü Oyuncak Bebek Fiyatları

Yapılan çalışmanın fiyatını zorluk derecesi belirler. 40 TL gibi düşük rakamlara satıldıkları gibi 1500 TL gibi yüksek fiyata satılan tasarımlar da vardır. Ürünün boyutu da fiyatı belirleyen önemli bir unsurdur. Anneler fiyattan daha çok ürünün sağlıklı olup olmadığına odaklanmalıdır. Fiyatı düşük olup çok güzel görünen uyku arkadaşları zararlı malzemelerle örülmüş olabilir. Çocuğunuzun sağlığı her şeyden önemli olduğu için fiyatından çok sağlıklı olup olmadığına odaklanın.

En Popüler Amigurumi Bebek Modelleri Nelerdir?

Çok sayıda örgü oyuncak tasarımı olsa da bunların bazıları diğerlerine göre daha popülerdir. Örneğin son zamanlarda insan vücuduna birebir benzeyen, telli bebek olarak adlandırılan modeller popüler oldu. Yapılışları ile alakalı bilgi bulmak gerçek anlamda zor olduğu için telli bebek uzun yıllar boyunca popüler olmaya devam edecek.

En çok sevilen diğer örnekler arasınca tavşan, ayıcık, kedi ve köpek gibi modeller yer alıyor. Bu tarz oyuncakların yapımıyla alakalı bilgiye ihtiyacınız varsa özellikle video anlatımlı olarak yapılışı hakkında bilgi verdiğimiz makaleleri inceleyin.

Amigurumi Tavşancık Kalem Süsü Tarifi

Kalemlerin arkasına takılan süsler benim küçüklüğümden beri var. Amigurumi tasarımcıları kendisini o kadar ilerletmiş ki tavşancık kalem süsü tarifi elime…

Devamını Oku »

Yıldız Şeklinde Örgü Yastık Yapımı

Amigurumi örgü yastık modelleri, çocuk odası dekorasyonunda kullanılmaktadır. Amigurumi yıldız şeklinde örgü yastık modeli de bunlardan birisidir. Kadife ipten yapılan…

Devamını Oku »

Amigurumi İpi Nasıl Olmalı? Örgü Oyuncaklar Hangi İple Örülür?

Amigurumi, örgü oyuncak yapma sanatıdır. Bu sanatı icra ederken kullanılan malzeme seçimi önemlidir. Amigurumi ipi nasıl olmalı konusunda bilgi sahibi…

Devamını Oku »

Güneş Şeklinde Amigurumi Yastık Yapımı

Güneş yastık yapımı annelerin ilgi duyduğu bir konudur. Özellikle bebek odası dekorasyonunda amigurumi güneş yastık modeli sıklıkla kullanılır. Bu tarz…

Devamını Oku »

En Sevimli Amigurumi Ayıcık Tarifi

Çocuklar uyku arkadaşı olarak genellikle amigurumi ayıcıkları tercih eder. Annelerin işlerini kolaylaştırmak için en sevimli amigurumi ayıcık tarifi sizlere verilecek.…

Devamını Oku »
Kapalı
Kapalı