İğne OyalarıOya ModelleriTığ Oyaları

Çengelli İğne Tığ Oyası Nasıl Yapılır?

Çengelli iğne kullanılarak yapılan oyalar yazma kenarlarını süslüyor. Çengelli iğne ile tığ oyası nasıl yapılır hakkında bilgi alarak sizler de tülbent kenarlarını süsleyebilirsiniz.

Çengelli iğne şüphesiz en çok kullanılan iğne türüdür. Bollaşan eşofman lastiklerini geçirmekten tutun da tığ oyası yapımına kadar birçok alanda kullanılıyor. Belki birçoğunuz çengelli iğneyle oya yapıldığını biliyorduk. Ancak ilk defa göreceklerinizin bu duruma çok şaşıracağını düşünüyorum.

Çengelli İğne İle Tığ Oyası Nasıl Yapılır?

Çengelli iğne ile yapılan tığ oyası dilimli yapraklardan meydana geliyor. Yazma, namaz örtüsü ve havlu kenarı süslemeleri için kullanılabilecek harika bir oyadır. Yapılışını merak edenler için video anlatımda yapımı ile alakalı tüm detaylar yer alıyor. Video sayesinde çengelli iğne tığ oyası nasıl yapılır hakkında detaylı bilgiye sahip olacaksınız.

Oyayı yapmaya başlamadan önce çengelli iğnenin uç kısımları kesilecek. Eğer kesemiyorsanız çengelli iğne yerine ortalama olarak aynı boyutlarda olan firketeleri de bu oyayı yapmak için kullanabilirsiniz.

Oyanın alt kısmı tığ oyası teknikleri kullanılarak yapılıyor. Üst kısmında ise iğne oyası modelleri yaparken kullandığımız teknikleri kullanacaksınız. Her iki oya tekniğini de bilmiyorsanız oyayı tamamlamanız mümkün değildir.

Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı