Hobi Dünyası

Ekstra Para Kazandıran Hobiler El Becerileri Fikirleri

Hobiler, boş zamanlarda rahatlamak adına ilgilendiğimiz uğraşlardır. Bunun yanında hobilerimiz bize ekstra kazanç kapısı olabilir. Başarılı olduğunuzu düşündüğünüz bir hobi varsa hobiniz sayesinde para kazanabilirsiniz. Para kazandıran hobiler kimi zaman kişilerin maaşlarından bile daha fazla para kazanmasını sağlayabiliyor. Para kazandıran el becerileri edinmek isteyenleriniz için ciddi paralar kazanabileceğiniz para kazandıran hobi fikirleri hakkında sizleri aydınlatmaya çalışacağım.

Ekonomik sıkıntıların etkisini daha fazla hissettiğimiz bu günlerde ekstra bir işte çalışmak bizi yorabilir. Maaşımız yetmediği için çoğumuz yorulmayı göze alıp ekstra işler yapıyoruz. Bu durum her geçen gün arttığından dolayı para kazandıran hobilerin ek işlere göre daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Ek iş yaparken insan ruhunda isteksizlik vardır. Hobilerde bu isteksizlik söz konusu değildir. Kişi ilgi duyduğu şeyleri hobi olarak edinir. Bu da hobilerin sıkılmadan, sevilerek yapılmasını sağlar. Hobi çeşitleri arasında yer alıp para kazanmanızı sağlayacak hobilere ihtiyacınız varsa bu hobilerin listesine yazımızın devamından ulaşmanız mümkün.

1. Benim En Sevdiğim Hobi Blog Yazmak

Blog yazarak para kazanmak

İş, finans, sağlık, eğlence, yemek pişirme ya da ülke genelinde popüler olan bir alanla ilgili blog açıp blog yazmanız ekstra para kazanmanızı sağlayabilir. Hobi alanlarından ilgi duyulanları seçip bu alanla ilgili web site açın. Daha sonra uzmanlık derecesindeki yazılarınızla insanların dikkatini çekmeye çalışın.

WordPress ya da Blogger alt yapısını kullanarak kendinize ait web site oluşturabilirsiniz. Okuyucuların ilgisini çekmeyi başarırsanız web sitenize reklamlar alabilir ya da satış yapabilirsiniz. Bu blog yazma hobinizin ekstra para kazanmanızı sağlayacaktır.

Avrupa ülkelerinde yaşayan birçok kişi, uzmanlaştıkları alanlarla alakalı blog açmaktadır. Belirli okuyucu kitlesine ulaştıktan sonra bloglarına reklam alıp ya da blogları üstünden satış yaparak ekstra para kazanıyor. Para kazandıran hobiler bir süre sonra ülkemizde de Avrupa ülkelerinde olduğu gibi popüler hale gelecektir.

2. Fotoğrafçılık

Fotoğraf çekerek para kazanmak

Fotoğrafçılık, sanatsal hobiler arasında yer alır. Sanatsal yönü ağırlıkta olsa da bu hobi sayesinde para kazanmak mümkündür. Çektiğiniz fotoğrafları Flickr ve Shutterstock gibi web sitelere yükleyerek fotoğrafların satışını yapabilirsiniz.

Herkes fotoğrafçılık hobisinin olduğunu iddia edebilir. Elbette ilgili kişilerin fotoğraf çektiğinin aksini söyleyemeyiz ancak bu alanda sadece özel yetenekleri olan kişiler başarılı olur. Fotoğraf çekme konusunda profesyonel olduğunu düşünenleriniz varsa direkt olarak müşteri bulup ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Mezuniyet, düğün törenlerin insanların taleplerine göre özel fotoğraflar çekebilirsiniz. Son zamanlarda doğum fotoğraflarına olan ilgi ciddi anlamda arttı. Bu alanda kendinizi geliştirerek doğum fotoğrafları çekebilirsiniz. Fotoğrafçılık konusunda profesyonel hizmet veren kişilere yüklü ödemeler yapılıyor. Fotoğrafçılık alanında profesyonelleşirseniz fotoğrafçılık hobiniz asıl mesleğiniz dahi olabilir.

Fotoğrafçılık alanında kaliteli işlere imza atarsanız insanlar sizi diğer kişilere de önermeye başlayacaktır. Bu sayede müşteri sayısınız her geçen gün olanca hızıyla artmaya başlayacaktır. Daha fazla müşteri ve deneyim sizlere para olarak geri dönecektir.

3. Yazarlık

Yazarlık yaparak para kazanmak

Konuşma metinleri, kitap düzenlemeleri, makale çevirileri, ödevler ya da düz yazılar yazarak para kazandıran bir hobi sahibi olabilirsiniz.

Yazarlık maharet gerektiren bir hobidir. İlk bakıldığı zaman yazılan birkaç cümlenin size ekonomik olarak ne tür getirisinin olabileceğini düşünebilirsiniz. Bu hobinizin üstüne giderek ekstra gelir elde etmeniz mümkündür.

İlla birilerine bir şeyler yazarak para kazanmaya odaklanmanıza gerek yoktur. Yazarlık konusunda maharetlerinizin olduğuna inanıyorsanız insanlara yazı yazma konusunda eğitimler vererek de ekstra gelir elde etmeniz mümkündür. Özellikle yazı yazma yeteneğini geliştirmek isteyen kişi sayısı bir hayli fazladır. Bu alanda yetenekleriniz varsa kesinlikle eğitim vermenizi tavsiye ederiz.

4. Grafik Tasarımı

Grafik tasarımı yaparak para kazanmak

Dijital dünyada grafik tasarımı yapmayı sağlayan çok sayıda online araç olsa da insanlar daha profesyonel işler yapmayı tercih ediyor. Grafik tasarımı sizin için bir hobiyle çalışmalarınızı internet ortamında paylaşın.

İnsanlara referans vermek için web sitesi kurun ve çalışmalarınızı burada paylaşın. Yaptığınız profesyonel grafik tasarımı çalışmaları illa bazı kişiler tarafından beğenilecektir. Bu kişilere hizmet vererek gelir elde edebilirsiniz.

Grafik tasarımı büyük bir Pazar payına sahiptir. Bu yüzden kendinizi tanıtmakta zorlanabilirsiniz. Bionluk gibi web siteler üstünden mağaza açıp düşük fiyatlara logo tasarımı yapmaya çalışın. Yaptığınız başarılı işler insanlar arasında konuşulmaya başlayacaktır. Bu da zaman içerisinde büyük bir müşteri kitlesine ulaşmanızı sağlayacaktır.

5. Video Oluşturun Ya Da Düzenleyin

Video düzenleyerek para kazanmak

Youtube, Daily Motion, Vimeo gibi video platformlarını inceleyecek olursanız video konusunda aşırı hızlı büyüyen bir pazarın olduğunu görebilirsiniz. Günümüzde işletmelerin büyük bölümü video sitelerinde kendi ürün ve hizmetlerini tanıtmanın bir gereklilik olduğunu düşünmektedir.

Video oluşturma ya da video düzenleme hobiniz varsa hobinizi paraya dönüştürmenin tam zamanıdır. İşletmelerin ya da tüzel kişilerin videolarını hazırlayıp bunlardan gelir elde etmeniz mümkündür.

Son zamanlarda Youtube gibi platformlarda kanal açıp bu kanalda videolarını yayınlayan kişi sayısı bir hayli arttı. Bu işletme reklamlarını alarak ürün tanıtımı yapmakta ve bu sayede gelir elde etmektedir. Ayrıca Adsense gibi reklam sağlayıcılarını da kullanıyorlar.

Video oluşturma ve video düzenleme konusundaki yetenekleriniz Youtube kanalınızın kısa süre içerisinde büyümesini sağlayabilir. Büyük izleyici kitlesine sahip olan Youtube kanallarının ayda 300.000 TL gibi gelir elde ettiği biliniyor. Sizler de hobinizi bu sosyal medya alanına dahil ederek hobinizden ciddi paralar kazanabilirsiniz.

6. Marangozluk

Marangozluk yaparak para kazanmak

Teknolojinin hızla gelişmesi bir zamanların en popüler mesleği olan marangozluğun geri planda kalmasına neden oldu. Profesyonel anlamda hizmet veren marangoz sayısı her geçen gün azalmaktadır. Marangozluk artık meslekten ziyade bir hobi haline gelmeye başlamıştır.

Sizler ahşap işleme hobinizi geliştirerek para kazanabilirsiniz. Mobilya üretip ya da mobilya tamiri yaparak marangozluk hobisinden ekstra gelir elde etmek mümkündür. Marangoz sayısı çok az olduğu için ciddi bir rekabete girişmeniz de gerekmemektedir. Bu hobinizi hizmete dönüştürdüğünüz duyulunca siz müşteri aramadan müşteriler sizi bulmaya başlayacaktır.

Günümüzde eksi mobilyaların dekore edilmesi popülerdir. Piyasadan alacağınız kötü durumdaki eski mobilyaları eski haline getirip satabilirsiniz. Yapacağınız mobilya restorasyonu insanlar tarafından hayal edemeyeceğiniz kadar çok ilgi görecektir. Bunu yapmaya başladığınızda sizler de çok şaşıracaksınız.

7. Araba Tamirciliği

Araba tamiri yaparak para kazanmak

Arabalarda meydana gelen küçük mekanik sorunların bile ne kadar pahallıya mal olduğunu biliyor musunuz? Bunu fark ettiyseniz ve arabaların mekanik aksamlarını tamir edecek becerileriniz varsa ekstra gelir elde edebilirsiniz.

Araba tamiri için insanlar her zaman güvenilir kişileri arar. Çevrenizde araba tamiri hobiniz biliniyorsa bu para kazanmanız için bir fırsat olabilir. Akrabalarınızın, komşularınızın ya da yakınlarınızın arkadaşlarının arabalarını belirli ücret karşılığında tamir edebilirsiniz.

Ara tamiri hobinizin üst boyutta olmasına gerekmemektedir. Yani bir arabanın motorunu komple söküp tamir etmeniz gerekmemektedir. Bunun yerine elektrik aksamıyla alakalı sorunlara yönelebilirsiniz. Sıklıkla karşılaşılan mekanik sorunlar arasında yer alan fren sistemiyle de ilgilenmeniz ekstra gelir elde etmeniz için yeterli olacaktır.

8. Müzik Eğitmenliği

Müzik eğitmenliği yaparak para kazanmak

İnsanların en çok ilgilendiği hobiler arasında müzik yer almaktadır. Enstrüman çalmak hobinizse bunu gelire dönüştürebilirsiniz. Keman, davul, gitar ve piyano gibi enstrümanları çalmakla alakalı eğitimler verebilirsiniz. Ayrıca şan konusunda maharetleriniz varsa şan eğitimi vererek büyük bir müşteri kitlesine sahip olmanız da mümkündür.

Müzik eğitmenliğinde yaş sınırı yoktur. Yani 7 yaşında bir çocuğa eğitim verebileceğiniz gibi 70 yaşında yetişkin bir bireye de müzik eğitimi vermeniz mümkündür.

Müzik eğitimi vermek için bu alanda uzman olmanız gerekmez. Enstrüman çalma konusunda temel düzeyde eğitim verebilecek kapasitede olmanız yeterlidir. Özellikle aileler çocuklarını müzik eğitimi vermek için eğitmenler arıyor. Hobinizi bu alana dahil ederek hobinizden para kazanabilirsiniz.

9. Müzisyenlik

Müzisyenlik yaparak para kazanmak

Şarkı söylemek ya da belirli bir enstrümanı çalmak hobinizse bunu kolay yoldan ek gelire dönüştürebilirsiniz. Çevrenizde yer alan türkü barlarında ya da kafeteryalarda sahne alarak para kazanmanız mümkündür.

Müzik, insanı rahatlatıcı etkiye sahiptir. Bu yüzden sesi güzel olmayan kişilerin bile şarkı söyleme hobisi vardır. Sesiniz güzel değilse insanların sizi ilgiyle dinlemesi mümkün değildir. Bu yüzden müzisyenlik hobinizin ek gelire dönüşebilmesi için sesinizi güzel olması gerekmektedir.

Müzisyenlik yaparak para kazanmak için sadece sahne almanız gerekmez. Özel bestelerinizi seslendirdiğiniz Youtube kanalı oluşturup kanalınıza reklam alarak da gelir elde edebilirsiniz. Belki de kısa süre içerisinde büyük bir hayran kitlesine ulaşıp ilk albümünüzü dahi yapabilirsiniz. Kendinize güveniyorsanız tüm fırsatları değerlendirmeye çalışın.

10. Web Tasarımı

Web tasarımı yaparak para kazanmak

Tüm işletmelerin web siteye sahip olması kanunlarla birlikte zorunlu hale getiriliyor. Bu durum kısa süre içerisinde web site tasarımı konusunda iş patlamasının yaşanmasını sağlayacak. Web tasarımı yapma gibi bir hobiniz varsa böylesine güzel bir iş ortamını fırsata çevirerek gelir elde edebilirsiniz.

Web tasarımı için öncelikli olarak yerel küçük işletmeleri ve çevrenizde yer alan tüzel kişileri tercih edin. Zaman içerisinde insanların isteklerini idrak ederek daha profesyonel işlere yönelin. Dijital çağda olduğumuz için web site tasarımı asıl işinizin yerini dahi alabilir.

11. Sosyal Medya Reklamcılığı

Sosyal medyadan para kazanmak

İnsanların büyük bölümü boş zamanını sosyal medya üstünde geçirmektedir. Eminiz sosyal medya hobisi olan çok sayıda kişi vardır. Bu yönde hobiniz varsa sosyal medya üstünden çeşitli sayfalar oluşturun ve takipçi sayısını arttırmaya odaklanın.

Belirli alana hitap eden sosyal medya hesabınızın çok sayıda takipçisi olduktan sonra reklam almaya başlayabilirsiniz. Örneğin güzellikle alakalı bir sosyal medya sayfanız olsun. Kozmetik firmaları sayfanızda reklam yapabilmek için sizlere ciddi ödemeler yapacaktır. Bu da sosyal medya hobinizin kazanca dönüşmesi anlamına gelir.

Sosyal medya reklamcılığı yapmak adına Facebook, Instragram, Twitter, Pinterest ve Linkedin platformlarını kullanabilirsiniz. Bu hobinizin kazanca dönüşmesi için sayfanızın belirli bir kategoriye ait olmasına özen gösterin.

Sosyal medya yönetimi konusunda maharetleriniz varsa işletmelere sosyal medya yönetimi hizmeti de verebilirsiniz. Sosyal medyalar içerisine yeni özellikler ekleyerek detaylı hale geldi. Bu durum sosyal medya yöneticiliğinin bir meslek haline gelmesini sağladı. Yani sahip olduğunu hobi kısa zaman içerisinde en popüler meslekler arasında yer almaya başlayacak.

12. El Sanatları

El işi yaparak para kazanmak

El işi yapmak bundan 10 yıl öncesine kadar tüm bayanların hobisiydi. Zaman içerisinde kadınların iş dünyasında daha fazla yer almaya başlaması el işi hobisinin terk edilmesine neden oldu. Bu durum el işlerinin para etmesini sağladı.

Örgü yapmak, etamin işlemek, terzilik gibi el sanatları hobileriniz arasında yer alıyorsa bunu gelire dönüştürebilirsiniz. Örneğin bebek battaniyesi örüp satabilirsiniz. Ya da etamin doğum panoları işleyerek bunları bebek bekleyen annelere satmanız mümkündür.

El sanatları bayanlar arasında popülerliğini yitirse de Türk kültürünün bir öğesi olan çeyiz hazırlama devam etmektedir. Bu da çeyizler içerisinde el sanatı ürünlerinin yer almaya devam etmesini sağlamaktadır. Yaptığınız el işlerini çeyiz hazırlayan genç kızlara satarak hobinizi paraya dönüştürebilirsiniz. Bu uğraşa bir yerden başlamak isteyenleriniz varsa örgü modelleri kategorisinde yer alan anlatımları eğitim amacıyla kullanabilir.

13. Pastacılık

Pasta yaparak para kazanmak

İnsanlar özel günlerinde pasta kesmeyi gelenek haline getirmiştir. Zaman içerisinde artan istekler beraberinde özel pasta tasarımlarına olan ilgiyi arttırmıştır. Butik pastacılık alanında hizmet veren pasta uzmanları, bu özel ilgiye talebin artmasıyla birlikte büyük işletmelerden bile daha fazla kazanmaya başlamıştır.

Sizler pasta yapımı ve pasta süsleme konusunda maharetliyseniz bu hobinizi paraya dönüştürebilirsiniz. Çevrenizde yer alan kişilere özel günleri için yapacağınız pastalar size ek gelir kapısı olabilir.

İnsanlar yedikleri şeyleri sosyal medya üstünden paylaşıyor. Yaptığınız pastalar da eminiz ki alıcılar tarafından sosyal medya üstünden paylaşılacaktır. Tasarımlarınız beğenilirse paylaşımı yapan kişilere bunu kime yaptırdığı sorular. İlgili paylaşımların sıklıkla tekrarlaması insanların sizden pasta talebinde bulunmasını sağlayacaktır.

Tüketici güvenini içeren bu tarz paylaşımlar en güzel reklamlar arasında yer alır. Kısa süre içerisinde müşteri kitlenizin olanca hızla büyümesi sizleri de şaşırtacak. Kazandığınız paralar asıl mesleğinizden alacağınız maaşı geçme potansiyeline ulaşınca birçoğunuz kendi dükkanını dahi açmak isteyecektir.

Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı