Dikişsiz bebek yeleği

Yapılışı sırasında hiç dikiş kullanılmayan yeleklere dikişsiz yelek denir. En son model yelekler arasında dikişsiz bebek yelekleri yer alır. Anlatımlı yapılışı sayesinde her anne bebeğine bu harika yelekleri örebilir.

Dikişsiz bebek yeleği modelleri, yeleğin yapımına başlayıp hiç ara verilmeden örülmektedir. Normalde yelekler parçalar halinde örülür. Daha sonra örgü birleştirme teknikleriyle birleştirilir. Ön parçaları ve arka parçaları ayrı bir şekilde örmeden yapılan yeleklere de dikişsiz yelek denilir.

Dikişsiz bebek yelekleri bu makalede sizlere video anlatımlı olarak sunulacak. Her zaman olduğu gibi seçim aralığınızı arttırmak için bir modelle sınırla kalmayacağız. Benim ve çevremdekilerin beğenilerine göre en son model olarak tabir edilen örnekleri sizler için ele alacağım. Bebek yelek modelleri sayfasında ayrıca birbirinden güzel yelekler de yer alıyor.

Örgü birleştirmeleriyle yapılan yeleklerin birleştirme noktalarında potluk oluyor. Bu durum özellikle omuz kısımlarında rahatsız edici bir kabartının oluşmasına neden oluyor. Dikişsiz bebek yeleği modellerinde herhangi bir birleştirme olmadığı için rahatsız edici potluklar görmeyeceksiniz. Şahsen ben yetişkinler için yapılanlarda da tek parça olarak örülen yelekleri tercih ediyorum.

Dikişsiz olan örgüler bazı kişilerin ilgisini daha fazla çekiyor. Bu kişilerden biriyseniz dikişsiz örgü bere yapılışı ve dikişsiz kapşonlu şapka yapılışı sayfasındaki örnekleri de inceleyin.

Bebeğinizin rahat etmesi sizler için önemliyse gelin en son model dikişsiz bebek yelekleri nelermiş göz atalım. Belki de gönlünüze hitap eden bir örneğe ulaşabilirsiniz.

1. Dikişsiz Kapşonlu Örgü Bebek Yeleği

Yapımına bel kısmından başlayıp kapşon kısmında bitirilmektedir. Yeleği şiş örgü teknikleriyle yapacaksınız. Arka kısım için 55 ilmekle örmeye başlamanız yeterlidir. Lastik kısmını 5 diş haroşa ile yapabilirsiniz. Bakınız: haroşa örgü modeli nasıl yapılır

Havalar soğuduğu zaman yelekte yer alan kapşon bebeğinizi soğuktan daha iyi koruyacaktır. Dikişsiz yelekte kapşonlu bebek yeleğini bu özelliğinden dolayı tercih edebilirsiniz.

2. Yandan Düğmeli Dikişsiz Bebek Yelek Yapımı

Yandan düğmeli bebek yeleğimiz tek parça dikişsiz bebek yeleği modellerindendir. Yapımına 41 ilmekle başlanmaktadır. 5 sıra haroşa ve kenarlara 7 haroşa bırakılmalıdır. Daha sonra ortaya örneğimizi koyuyoruz. Boyun kısmına geldiği zaman boyun açıklığı kadar örgüyü kapatın. Daha sonra ilmek alıp arka kısmını örmelisiniz.

Yanlardan düğmeli olduğu için bebeğe giydirip çıkarma esnasında zorluk çekmezsiniz. Bebeğiniz büyümeye başlayınca ördüğünüz elbiseler küçük gelecektir. Bu durum giydirme esnasında sorun yaşamanıza neden olacaktır. Bunu bilerek çoğu zaman yandan düğmesi olan tasarımları seçmekte fayda var.

3. Yakadan Başlamalı Dikişsiz Bebek Yeleği Anlatımı

Yapımına yakadan başlıyoruz. Ön ve arkadan roba kısmı arttırılıyor. 72 ilmekle başlıyoruz. Yapımında 3 numara şiş kullanılmalı. 4 diş haroşa yapılacak. 2 sıra ördükten sonra ilik açılacak. Sonrasında arttırma yapılarak örgüye devam edilecek.

Modeli tamamladığınız zaman mağazadan alınmış kadar profesyonel görünen en son model bir bebek yeleğine sahip olmuş olacaksınız.

4. Tek Parça Dikişsiz Bolero Bebek Yeleği

Kız bebeklere örülebilecek en güzel dikişsiz yeleklerden birisidir. Ön ve arka kısımda yer alan robalarda arttırma yapılmaktadır. Anlayacağınız üzere uygulamaya yaka kısmından başlanır.

Dikişsiz tek parça olarak örülen bir yelektir. Model kurulumu 84 ilmekle başlanıyor. 3 Sıra haroşa yapılıyor. Haroşa yapımından sonra kenara ilik açılacak. Kenarda 4 ilmek kalınca ilmeği açabilirsiniz. Ön patlar için 8 ilmek, Ön roba 8, kollar 12’şer, arka 24 ilmek. 7 arttırma sırası olana kadar roba örülmeye devam edilecek.