Kategoriler
Örgüler

En Yeni Haraşo Bebek Hırkası Detaylı Anlatım

Haraşo örgü modeli şiş örgü tekniklerinde en çok kullanılan tekniktir. Bu tekniği kullanarak harika bebek hırkası modelleri örülebilir. Ceket şeklinde olan haraşo örgü bebek hırkası modeli de bunlardan birisidir.

Hazır alınmış kadar güzel görünümde olan bir bebek hırkası örmek istiyorsanız bu örnek tam size göre. Yapılışı hem resimli hem de video anlatımlı olarak verilen bu modeli denemenizi tavsiye ederim.

Ceket Şeklinde Haraşo Bebek Hırkası Yapımı

Hırkanın yapımında 4 milimetre numarasında olan şiş kullanın. Bebek hırkası yaparken misinalı şiş kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Hırkamız cekete benzediği için düğme kullanmıyoruz. Düğmeler yerine 4 tane çıtçıt kullanmanız gerekmektedir.

Uygulamaya 49 ilmek atarak başlayın. 15 santimetre ön kısımdan ve arka kısımdan düz örgü yapın. Uygulamada haraşo örgü modelini kullanacaksınız. Haraşo örgü nasıl yapılır sayfasından bu tekniğin nasıl uygulandığını öğrenebilirsiniz.

Bu şekilde ortalama 46 sıra örün. Akabinde hırkanın kenarlarından sağ bölümde 5, sol bölümde 5 ilmek kesin. Bu şekilde ilmek sayınızın 39’a inmiş olması gerekmektedir. 10 santimetre olacak şekilde kalan ilmekleri örün. Bu ortalama olarak 34 sıra örgü yapmanız anlamına geliyor. Hırkanın arka kısmının uzunluğu 25 santimetredir. Bu da yaklaşık olarak 80 sıra örgü yapmanız anlamına gelmektedir.

Ceket şeklinde haraşo bebek hırkası arka kısmı
Ceket şeklinde haraşo bebek hırkası arka kısmı

Hırkanın sağ ön bölümünü yapmak için 37 ilmek atın. Akabinde 15 sıra boyunca haraşo örgü yapın. Bu şekilde aslında yaklaşık olarak 46 sıra örgü yapılması gerekmektedir. Kenarlardan 5 ilmek kesin.

Kesme sonrasında 32 ilmeğiniz kalacak. Aynı şekilde 5 santimetre olacak şekilde kenar ilmekleri örün. Bu da yaklaşık olarak 16 sıraya tekabül etmektedir. Boyun için olan kısmı kesin. Modeli de incelerseniz 18 ilmek kesimi yapılmalıdır.

Klan 14 ilmeği boyunu oluşturmak için örün. Boyunda kesmeyi 2 ilmek kes ve 1 ilmek kes olacak şekilde yapın. Uygulama sonunda şişinizde 11 ilmek kalacak. Hırkanın arkasıyla aynı uzunlukta olacak şekilde kalan ilmeklerinizi örün. Baştan beri anlattığımız uygulamaları tekrarlayarak hırkanın sol ön kısmını da örün.

Haraşo bebek hırkası ön bölümü
Haraşo bebek hırkası ön bölümü

Şimdi hırkanın kollarını yapacağız. Kol yapımına 33 ilmek atarak başlıyoruz. Daha sonra 20 sıra haraşo örgü yapın. Örme işlemine aşağıdaki resimde yer aldığı gibi devam edin. Kol istediğiniz uzunluğa gelince uygulamayı sonlandırın. Bu şekilde 2 adet kol yapmanız gerekmektedir.

Haraşo bebek hırkası kolu
Haraşo bebek hırkası kolu

Hırkanın ön ve arka bölümlerini omuz kısmını referans alarak birbirine dikerek birleştirin.

Haraşo bebek hırkası ön arka birleştirme
Haraşo bebek hırkası ön arka birleştirme

Yaka bölümünden ilmek çıkarın. Çıkarılan bu ilmeği şişe alın. Haraşo örgü modelini örmeye devam edin. Toplamda 58 ilmek çıkarmanız gerekiyor. Aşağıdaki görselden ne anlatmak istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Haraşo hırka yaka yapımı
Haraşo hırka yaka yapımı

Yakayı sorunsuz bir şekilde tamamladıysanız hırkamızın kollarını dikmeye başlayabiliriz.

Haraşo hırka kol dikimi
Haraşo hırka kol dikimi

Son olarak ceket şeklindeki haraşo bebek hırkasının kol manşetlerini katlayın ve açılmaması için dikin. Böylelikle harika görünümlü bebek hırkamız tamamlanmış olacak.

Yazar Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.