Hobi Dünyası

Fotoğrafçılık Nedir? Fotoğrafçılığın Türleri Nelerdir?

Fotoğrafçılık, görülen nesnelerin ya da nesnenin yer aldığı ortamından teknolojik imkanlar doğrultusunda görsel sanata dönüştürülmesidir. Fotoğrafçılık; fotoğraf makinesi, ışık ve ortamın kimyasal durumu kullanılarak sanatsal görüntülerin elde edildiği hobi çeşitleri arasında yer alır.

Bizim tabirimize göre fotoğrafçılık, anıları ölümsüzleştirme sanatıdır. Fotoğrafçılığın tarihçesi incelendiğinde bu akımın 18. Yüzyıl sonlarında ortaya çıktığı görülüyor. İnsanların yaşamlarındaki önemli kesitleri ölümsüzleştirmek istemesi fotoğrafçılığın ortaya çıkmasında büyük etkiye sahiptir.

Fotoğrafçılık ilk olarak anıları ölümsüzleştirmek için ortaya çıkmış olsa da zaman içerisinde bir hobi haline geldi. Teknolojide meydana gelen gelişmelerin hobi haline gelmesinde büyük etkisinin olduğunu düşünüyorum.

Fotoğrafçılık alanında ortaya çıkan görsel şölen sanatsal nitelik taşımaktadır. Bu etkisiyle aslında kısmen hobi olmaktan çıkarak sanatsal bir uğraş haline gelmiştir. Özellikle gelişen teknoloji renkli fotoğrafçılığın ortaya çıkmasını sağladı ve bu sayede sanatsal yönü ağırlıkta olan birçok çalışma ortaya çıktı.

Fotoğrafçılığın Türleri Nelerdir?

Fotoğrafçılık para kazandıran hobiler arasında yer alır. Eğer fotoğrafçılık ile ilgilenmek istiyorsanız öncelikli olarak amacınızın ne olacağını belirleyin. Bu işten para mı kazanmak istiyorsunuz? Yoksa tek amacınız sanatsal değeri olan çalışmalar yapmak mı?

Amacınızın ne olduğunu iyi bir şekilde belirledikten sonra fotoğrafçılık türleri arasında yer alan alanlara yönelebilirsiniz. Amatör olarak başlayacağınız bu uğraş zaman içerisinde profesyonel hale gelmenizi sağlayacaktır. Size kılavuzluk etmesi adına gelin fotoğrafçılık türleri nelerdir öğrenelim.

1.Düğün Fotoğrafçılığı

Düğün Fotoğrafçılığı

Fotoğrafçılık türleri arasında yer alan düğün fotoğrafçılığı, özellikle fotoğrafçılıktan para kazanmak isteyenlerin ilk tercihidir. Kişinin evlenmesi hayatındaki en özel anlardan birisidir. Gelecekte bu günleri aynı tadıyla yaşamak isteyen kişiler düğünlerine fotoğrafçı çağırırlar.

Düğün fotoğrafçılığı kişinin profesyonel olmasını gerektirir. Hiç kimse düğününde çekilen fotoğrafların kötü olmasını istemez çünkü bu anında hiçbir şekilde telafisi olmamaktadır.

2.Mekan Fotoğrafçılığı

Mekan Fotoğrafçılığı

İşletme tanıtımları ve gayrimenkul satışları için çekim yapılan fotoğrafçılık türü mekan fotoğrafçılığıdır. İnsanlar işletmelerini tanıtırken ya da herhangi bir gayrimenkulün satışını yaparken insanların bundan etkilenmesini ister.

Fotoğrafçılığın sanatsal yönü ağırlıkta olduğu için insanları etkileme potansiyeli yüksektir. Bu durum mekan fotoğrafçılığına olan ilginin her geçen gün artmasını sağlamaktadır.

3.Ürün Fotoğrafçılığı

Ürün Fotoğrafçılığı

İnternet üstünden yapılan alışverişlerin büyük bir pazar payına sahip olması ürün fotoğrafçılığını ortaya çıkarmıştır. İnternet üstünden alışveriş yapan kişiler üstünde yapılan incelemeler sonucunda ürün fotoğraflarının satışı etkilediği tespit edildi.

Kalitesi düşük, kötü akış açısına sahip resimlerle sunulan ürünlerin satışı kalitesi yüksek ve özel bakış açısıyla hazırlanan resimlere sahip ürünlere göre daha düşüktür. Yani sanatsal bakış açısına sahip ürün fotoğrafları satış değerlerini yükseltmektedir.

E-ticaret sitesi sayısının her geçen gün artması ürün fotoğrafçılığının popülerleşmesini sağlamıştır.

4.Sokak Fotoğrafçılığı

Sokak Fotoğrafçılığı

Hobi amaçlı olarak yapılan fotoğrafçılık türüdür. Bu alanda yer alan fotoğrafçılık tutkunları sokak sokak gezerek ilginç gördükleri şeyleri fotoğraflarlar.

Sokak fotoğrafçılığı genelde hobi olarak yapılsa da sanatsal yönü ağır basmaktadır. Bazen objektiflere yansıyan yaşlı bir amca ya da gülen bir çocuk tüm duyguları bir fotoğrafla hissetmemizi sağlar. Fotoğrafçılığı hobi edinmek isteyenlerin en çok tercih ettiği fotoğrafçılık türü sokak fotoğrafçılığıdır.

5.Sualtı Fotoğrafçılığı

Sualtı Fotoğrafçılığı

Ulaşılması zor olan şeyler insanlara her zaman gizemli gelmiştir. Sualtı da bu gizemi içerisinde barındırır. Sualtı yaşamına merak duyan kişilerin su altındaki anlarını ölümsüzleştirmek istemesiyle ortaya çıkan fotoğrafçılık türü su altı fotoğrafçılığıdır.

Sualtı fotoğrafçılığı ayrıca hayvanlar alemine olan ilgilinin artmasıyla da popüler olmuştur. Günümüzde en büyük izleyici kitlesine sahip olan televizyon yayınlarından birisi de sualtı belgeselleridir. Su altı fotoğrafçılığı yapıp objektiflerinize güzel sualtı canlılarını katarak takip edilen bir belgeselci dahi olabilirsiniz.

Son zamanlarda sualtında nikah kıymak çiftler arasında popüler oldu. Sizler sualtı fotoğrafçılığında profesyonel olduğunuzu düşünüyorsanız çiftlerin nikah fotoğraflarını çekerek ciddi gelirler elde edebilirsiniz.

6.Seyahat Fotoğrafçılığı

Seyahat Fotoğrafçılığı

İnsanlar, fotoğraflarda gördüğü güzel mekanları, yerleri dünya gözüyle görmek ister. Fotoğrafların insanların seyahat etme arzusunu tetikleyici etkisi vardır. Bu durum seyahat fotoğrafçılığının doğmasını sağlamıştır.

Belirli bir şehre, mekana, otele ya da herhangi bir işletmeye insanların seyahat etmesini sağlamak isteyen kuruluşlar seyahat fotoğrafçılarının ilgili yerleri fotoğraflamasını istiyor. İnsanda seyahat etkisi uyandıracak türden sanatsal fotoğraflar çekmek seyahat fotoğrafçılığı olarak tanımlanıyor.

Bana göre fotoğrafçılık türleri arasındaki en eğlenceli tür seyahat fotoğrafçılığıdır. Dünyanın en güzel yerlerini, işletmelerini ve mekanlarını zevkle gezip fotoğraflarını çektiğinizi hayal edin. Böylesine güzel zamana sahip olmayı kim istemez ki? Yeni yerler görme arzunuz varsa bu özelliğinden dolayı seyahat fotoğrafçılığıyla uğraşmayı tercih edebilirsiniz.

7.Yiyecek Fotoğrafçılığı

Yiyecek Fotoğrafçılığı

Yemek sektöründe yer alan işletmeler menülerinde yer alan yiyeceklerin fotoğraflarını çektirmektedir. Çekilen fotoğrafların insanlarda yeme isteğini uyandırması gerekir.

Dünya genelinde belirli marka değerine ulaşmış yemek firmalarını düşünün. Her birinin özel olarak çekilmiş olan yiyecek fotoğrafları ilk gözünüzün önüne gelecektir.

Satış potansiyelini arttırmak isteyen tüm işletmeler bu yüzden yiyecek fotoğrafçılarıyla çalışmaktadır. Çok sayıda lezzetli yiyeceği tadıp bunların fotoğraflarını çekmeye ne dersiniz? Bu alanda hizmet verecekseniz kilonuza dikkat etmenizi tavsiye ederim.

8.Bebek Fotoğrafçılığı

Bebek Fotoğrafçılığı

Kime sorarsanız sorun illaki bebekliğine ait profesyonel bir fotoğrafa sahiptir. İnsanlar bebekleri olduğu zaman en sevimli dönemlerini hatırlamak için bebeklerinin fotoğrafını çektirir. Bu durum bebek fotoğrafçılığının en eski fotoğrafçılık türlerinden birisi olmasını sağlamıştır.

Bebek fotoğrafçılığı konusunda uzmanlaşmış olan kişilerin büyük müşteri kitlesi vardır. Başarılı çalışmalarınız ve kendinize özel stiliniz sayesinde bu alanda en çok tanınan kişi haline gelebilirsiniz.

Bebeklerin sevimli dünyası ayrıca sizin gönül dünyanızın pozitif yönde etkilenmesini sağlayacaktır. Bebek ürünü satışı yaşan işletmelere de bebek fotoğrafçılığı konusunda hizmet verebilirsiniz.

9.Evcil Hayvan Fotoğrafçılığı

Evcil Hayvan Fotoğrafçılığı

Evcil hayvanlar yaşam alanlarımıza dahil olarak en sıkı dostlarımız oldu. Birçoğumuzun evinde çeşitli evcil hayvanlar var. Eminim sizle yaşayan evcil hayvanların çok sayıda fotoğrafı da vardır.

Evcil hayvanlar arasında kurulan dostluk bağı bir süre sonra bu canlıların ailemizin bir ferdi olmasını sağlıyor. Hatta kimi insanların evcil hayvanlarını evladı gibi gördüğü de biliniyor. Bu tarz kişilerin her geçen gün artması beraberinde evcil hayvan fotoğrafçılığına olan talebin de artmasını sağladı. Hayvanlarla aranız iyiyse evcil hayvan fotoğrafçılığı yaparak bu alanda hizmet verebilirsiniz.

Fotoğrafçılar Ne İş Yaparlar?

Fotoğrafçılık basit bir hobi olarak görülmemelidir. Kişinin sanatsal bir bakış açısıyla objeleri fotoğrafa dönüştürmesi özel yetenek gerektirir. Bu özelliğinden dolayı fotoğrafçılık kesinlikle bir sanat türüdür.

Fotoğrafçılık alanında hizmet veren kişilere fotoğrafçı denilmektedir. Fotoğrafçılar insanların özel günlerinde gelen talepler doğrultusunda fotoğrafçılık hizmeti vermektedir.

Fotoğrafçılık içerisinde özel teknikleri barındırır. Bu yüzden fotoğraf makinesini eline alan herkes özel fotoğraflar çekemez. Sanatsal yönü ağırlıkta olan ürünlerin ortaya çıkması için kesinlikle özel eğitimlerin alınması gerekmektedir.

Özel günlerden tutun da ürün fotoğrafçılığına kadar birçok alanda hizmet verilmesi mümkündür. Fotoğrafların insan psikolojisi üstündeki etkisi bilimsel olarak kanıtlandığı için fotoğrafçıların çalışma alanları her geçen gün artmaktadır. Bir hobi olarak başlayan fotoğrafçılık, gelen talepler doğrultusunda asıl mesleğinizin önüne geçip asıl mesleğiniz haline gelebilir. Severek yaptığınız bu hobiyi değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı