Örgüler

Haroşa Örgü Nasıl Başlanır? 5 Adımda Haroşa Yapılışı

Haroşa, sıkı yapıya sahip örgü desenlerinden birisidir. Sıkı yapıda olmasından dolayı sıklıkla kenar oluşturmak için kullanılır. Haraşo örgü nasıl başlanır konusu örgü yapmayı öğrenmek isteyen herkesi ilgilendirir. Çünkü şiş örgü tekniklerinin temelleri arasında yer alan bir tekniktir.

Haroşa örgü modeli basit örgüler arasında görülebilir. Bence siz bu düşüncede olmayın. Haroşa örgü tekniğini kullanarak atkı örün. Daha sonra bebek battaniyesi yapın. Ayrıca bere ve eldiven de örün. Son olarak bebek yeleği yapıp haroşa örgü tekniğinde zirveye ulaşın.

Bunu belirtmemdeki temel sebep aslında bu örgü tekniğinin basit olmayışıdır. Yapılışı kolay olabilir ancak kesinlikle sıradan değildir. Aklınıza örgü ile alakalı gelecek her şeyde haraşo tekniğini kullanabilirsiniz. Bu da bu örgüyü bilen herkesin birçok örgü ürünü örebileceği anlamına gelir.

Örgü öğrenmeye yeni başlıyorsanız gelin hep birlikte aşamalarıyla haroşa örgü modeli nasıl örülür ve haroşa örgüye nasıl başlanır öğrenelim.

Not: Haroşa örgü modelinde 2 sıra örgü yapılınca göze tek sıra örgü yapılmış gibi görünür. Bu özelliğinden dolayı örgü ürünler eğer haroşa örgü kullanılarak örülecekse uzunlukları buna göre ayarlanmalıdır.

Haroşa Örgüye Nasıl Başlanır?

Haroşa örgüye nasıl başlanır

Bu modeli oluşturmaya ipi sağ, şişi sol ele alarak başlıyoruz. Modelin en önemli özelliği hem ön hem arka yüzlerinin aynı görünümde olmasıdır. Haroşa örgüye nasıl başlanır derseniz şişe örgü uzunluğunda ilmek atmalısınız. İlmek atmadan tekniğin oluşturulması mümkün değildir.

Haroşa örgü modelinin muntazam olması için ilmeklerin önden alınması gerekmektedir.

İlk ilmeği örmeden alın. Sürekli olarak önden şişi ilmeğe geçirip üstten atıp çıkarmalısınız. Bahsi geçen işlem hem ön hem arka kısımda tüm sıra boyunca aynı şekilde yapılmaktadır.

Eğer önden almayı istemiyorsanız hep arkadan alım yaparak da haroşa tekniğini uygulayabilirsiniz.

Haroşa Örgü Nasıl Yapılır?

Haroşa örgü nasıl yapılır konusuna geçmeden önce size bazı ipuçları vermek istiyorum. Her ne kadar yaygın bir örgü tekniği olsa da bu tekniği ilk defa görenleriniz olabilir. İlk defa uygulama yapacaksanız kalın iplik ve şişleri tercih edin. Kalın ip ve şişler tekniği daha kolay öğrenmenizi sağlatacaktır. Eğer ince ip ve şiş kullanacaksanız ilmeklerinizi bol atmaya çalışın. Aksi halde şişle manevra yapmanız zorlaşacaktır. Bu durum basit bir örgü tekniğinin bile size zor gelmesine neden olabilir.

1. Aşama: İpliği şişin etrafına saat yönünde sarın.

Haroşa örgü yapılışı 1. aşama

2. Aşama: Şişi kendinize doğru çekin. Şimdi sağ şişinizde yeni bir ilmek oluşmuş olacak.

Haroşa örgü yapılışı 2. aşama

3. Aşama: Eski ilmeği sol şişten çıkarın.

Haroşa örgü yapılışı 3. aşama

4. Aşama: Sıra sonuna kadar bu uygulamayı tekrarlayarak örmeye devam edin. Sıra sonuna gelince şişleri ters çevirin.

Haroşa örgü yapılışı 4. aşama

5. Aşama: Bu adımların her sıra için tekrarlanması, haroşa örgü modelini oluşturmaktadır.

Haroşa örgü yapılışı 5. aşama

Haroşa örgü nasıl başlanır ve haroşa örgü nasıl yapılır gibi konular resimli, yazılı anlatımlardan anlaşılmayabilir. Eğer yaptığımız anlatımı uygulamakta zorlanıyorsanız bir de video anlatımı izlemenizi tavsiye ederiz.

Haroşa Örgü Yapılışı Video Eğitimi

Yazılı ve resimli anlatıma göz attıktan sonra yukarıdaki video anlatım haroşa örgünün nasıl yapıldığını daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Modelin uygulamasını kavradıysanız tekniğinizi geliştirmek için uygulamaya başlayabilirsiniz.

Haroşa Örgü Tekniği Nerelerde Kullanılır?

Haroşa örgü nerelerde kullanılır

  • Haroşa örgü tekniği kazak, yelek, hırka ve süveter gibi örgü ürünlerin manşet, yaka ve bel kısımlarında kullanılır.
  • Atkı, bere ve boyunlukların tamamen haroşa örgü ile örülmesi mümkündür.
  • Sıkı yapısından dolayı haroşa örgüyle bebek battaniyesi örülebilir.
  • Düzgün kenarlara sahip olması istenen şiş örgü ürünlerinin kenar kısımlarında kullanılabilir.

Gördüğünüz gibi haroşa örgü modeli çeşitli örgü ürünlerde kısmen ya da tamamen kullanılabiliyor. Bu örgü tekniğini örgü bilginize ekleyince birçok modeli rahatlıkla örebilirsiniz. Hatta sadece haroşa örgü modelini bilerek birbirinden güzel örgü ürünler örmeniz mümkündür.

Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı