Örgüler

Hasır Örgüden Bebek Battaniyesi Yapılışı

Örgü severlerin büyük bölümü şiş örgü bebek battaniyesi modeli bulmakta zorlandığını söylüyor. Bunu bildiğimiz için şiş örgü teknikleri kullanılarak yapılan hasır örgüden bebek battaniyesi modeli yapılışı hakkında bilgi vereceğiz.

Hasır örgüden bebek battaniyesi modeli yapılışı sizlere yazılı anlatımlı olarak verilecek. Modelin genel olarak nasıl çıkarıldığını sizlere anlatacağız. Modeli kavradıktan sonra sizler verdiğimiz adımları tekrarlayarak battaniyeyi istediğiniz uzunluğa getirebilirsiniz.

Bu battaniyeyi yaptıktan sonra daha farklı örnekleri de denemek isteyenleriniz olacaktır. Çiçek motifli bebek battaniyesi ve Selanik bebek battaniyesi sayfasında yer alan örnekler ilginizi çekebilir.

Hasır Örgü Bebek Battaniyesi Yapılışı

Battaniyenin yapımına 11 ilmek atarak başlayın. Toplamda 10 sıra boyunca haroşa yapın. Bunu yaptıktan sonra hasır şeklinin yer aldığı desen kısmına başlayabiliriz. Modelin neredeyse tamamında ters ve düz örgü kullanılmaktadır. Bu örgü tekniklerini bilen herkes zorlanmadan bu harika battaniyeyi örebilir.

1. Tur: 5 düz,1 ters, 3 düz örgü yapın. Sonda 6 ilmek kalana kadar 5 ters, 3 düz örgü yapın. Son 6 ilmeği 1 ters, 5 düz olacak şeklinde örün.

2. Tur: 6 düz, 3 ters örgü yapın. Sonda 6 ilmek kalana kadar 5 ters, 3 düz örgü yapın. Kalan 6 ilmeği düz olarak örün.

3. Tur: Düzleri düz, tersleri ters olacak şekilde örün.

4. Tur: 10 düz örgü yapın. 5 ilmek kalana kadar 3 ters, 5 düz şeklinde tekrar yapın. Kalan 5 ilmeği düz olarak örün.

5. Tur: 5 düz örgü yapın. 10 ilmek kalana kadar 5 ters, 3 düz şeklinde tekrarlar yapın. Kalan 10 ilmeği 5 ters, 5 düz olacak şekilde örün.

6. Tur: 10 düz örgü yapın. 5 ilmek kalana kadar 3 ters, 5 düz şeklinde tekrarlar yapın. Kalan 5 ilmeğin tamamını düz olarak örün.

7. Tur: Düzleri düz, tersleri ters olacak şekilde örün.

8. Tur: 6 düz 5 ters örgü yapın. 6 ilmek kalana kadar 5 düz, 3 ters örgü şeklinde tekrarlar yapın. Kalan 6 ilmeği düz olarak örün.

Hasır örgü battaniye

Hasır örgü bebek battaniyesi modeli genel olarak bu şekledir. Sizler istediniz uzunluğu elde edinceye kadar 1-8 arasındaki turları tekrarlayın. Battaniye istediğiniz uzunluğa ulaştığında 10 sıra haroşa örgü yapıp örgü bebek battaniyesini tamamlayın.

Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı