Örgüler

Her Sezon İçin Tığ İşi Örgü Yaprak Modeli Yapımı

Örgü yaprak modelleri, genellikle yapılan örgü ürünleri süslemek için kullanılır. Birer motif olarak değerlendirilirse paspas, kırlent ya da klozet takımı yapmak için dahi örgü aplike yaprak modelleri kullanılabilir.

Takipçilerim basit örgülerini yapraklarla süsleyerek güzelleştirmek istediklerini belirtti. Bunun üstüne örgü yaprak modeli yapımı ile alakalı bilgileri aramaya başladım. Sizlerin de seveceğinizi düşündüğüm bazı örnekleri buradan sizlere sunmak istiyorum.

1.Küçük Tığ İşi Yaprak Yapımı

Tığ işi sevimli küçük yaprakları yaparken zincir, sık iğne gibi temel örgü teknikleri kullanılıyor. Aplike çiçekleri süslemek için kullanabileceğiniz en güzel örgü yaprak modeli budur diyebilirim.

2.Muhteşem Gül Yaprağı Yapılışı

Aplike çiçek olarak en fazla güllerin yapıldığını biliyorum. Yaptığınız gülleri süslemek isteyebilirsiniz. Bu yüzden her sezona uygun olan yapraklar hakkında bilgi verirken tığ işi gül yaprağını da ele almak istedim.

3.Penye İpten Yapılan Örgü Yaprak Modeli

Yaprağımız 8 sıradan oluşuyor. Tunus işine benzer şekilde uygulama yapılıyor. İpiniz kalınsa 8 sıradan daha az uygulama yapın. Örgü ürünlerinizi süslemek için bu örgü yaprağı yapabileceğiniz gibi yaprakları birleştirerek paspas gibi özel ürünleri de yapabilirsiniz.

4.Tunus İşi Örgü Yaprak Yapılışı

https://www.youtube.com/watch?v=kGp1DLX-SUU

Yapağı yapmak için ortalama 14 zincir çekmeniz yeterlidir. Daha büyük yapraklar yapmak isterseniz daha fazla zincir de çekebilirsiniz. Son zamanlarda görüntü anlamında başarılı bulduğun en iddialı örgü yaprağın bu olduğunu söyleyebilirim. Sizler de örgü ürünlerinizi süslemek için Tunus işi örgü aplike yaprak modellerini örebilirsiniz.

5.Kolay Tığ İşi 3’lü Yaprak Yapılışı

3’lü yapraklar genellikle tam ortasına çiçek oturmak için yapılır. Bu tarz yaprakların yapılan çiçeklerin daha ön plana çıkmasını sağladığını biliyoruz. Eğer yaptığınız örgü ürünlerde çiçek kısımlarının ön planda yer almasını istiyorsanız sizler de tığ işi 3’lü yaprak modelini yapabilirsiniz.

6.Sonbahar Temalı Örgü Yaprak Yapılışı

Sarı, kırmızı ve turuncu denildiği zaman akla sonbahar gelir. Sonbahar temalı örgü yaprak yapılışı videosunu izlediğiniz zaman sizler de anlatımda bu renkte ipliklerin kullanıldığını göreceksiniz. Sonbahar temalı örgü ürünleri süslemek için bir şeyler arıyorsanız yukarıdaki tığ işi yaprakları verdiğimiz renkte ipliklerle yapıp kullanabilirsiniz.

7.Tığ İşi Meşe Yaprağı Anlatımı

Meşe yaprağı kendisine has şekle sahiptir. Bu özelliğinden dolayı meşe yaprağını diğer ağaç yapraklarından ayırmak kolaydır. Örgü tutkunlarının büyük bölümü üçgen formda olan yaprakları örüyor. Sizler yaprak yaratmak istiyorsanız sürekli olarak örülen yapraklar yerine meşe yaprağı örüp kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı