Örgüler

Herkesin Bilmesi Gereken Timsah Sırtı Örgü Modeli

Timsah sırtı örgü modeli bebek yeleği, örgü patik ve kapşonlu hırka gibi örgü ürünleri yapmak için kullanılır. En yeni örgü tasarımlarından olduğu için timsah sırtı örgü nasıl örülür merak edilmektedir. Bu örnek en güzel krokodil örgü modellerinden birisidir. Kendisini bu alanda geliştirmek isteyen herkesin bilmesi gereken bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Örneğimiz yumuşak dokusuyla ön plana çıkıyor. Bu özelliğinden dolayı özellikle bebek yeleklerini yapmak için kullanılabilir. Çeyizlik bayan yeleklerinde de kullanıldığını gördüm. Görüntü anlamında başarılı buldum. Bu yüzden sizler de dilerseniz en güzel yelek modelleri yapmak için yeleklerinizde bu örneği kullanabilirsiniz.

Timsah Sırtı Örgü Modeli İle Yelek Nasıl Örülür

Timsah sırtı örgü yelek

Timsah Sırtı örgü modeli şiş örgü teknikleri kullanılarak yapılır. Yapımı sırasında 3 ila 4 numara şiş kullanılması yeterlidir. Model kendisini tekrarlayan desenlerden oluşur. Sadece bir desenin nasıl yapıldığını anlarsanız timsah sırtı yeleği yaparken yeleğin tamamında bu seni uygularsınız.

Desenlerin tekrarlandığı örgü örnekleri her zaman en kolay örgü modelleri arasında yer almıştır. Timsah sırtı örneğimiz de bu özelliğinden dolayı uygulaması kolay olan bir örnektir.

Son zamanlarda en çok örgü bebek yeleği yapmak için kullanılmaktadır. Yeleğin yaka, kol ve arka kesimleri hakkında bilginiz varsa sadece aşağıdaki video anlatımdan modelin nasıl uygulandığını öğrenerek yelek örebilirsiniz.

Yeleği yaparken sadece beden kısmında örgü tekniğini kullanın. Kol ve yaka kısımlarında kullanılmasını pek tavsiye etmiyorum. Ayrıda iliklerin olduğu bölümlerde de kullanılması pek uygun değildir. İlik kısımlarını yaparken daha sıkı yapıda olan örgü tekniklerini tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Biran önce modelin nasıl oluşturulduğunu öğrenmek istiyorsanız video anlatımı inceleyebilirsiniz.

Timsah Sırtı Örneği Yapılışı

Yapımında tek renk iplik kullanıyoruz. İsteyen kişiler birden fazla renkte iplik kullanarak da modeli oluşturabilir. Modeli kesinlikle tek sayıda ilmek yaparak kurmalısınız. Aksi halde desenler tam oturmayacaktır.

Video anlatımda model 17 ilmek üstüne kuruldu. Sizler de yelek ya da kazakta bu tekniği kullanacaksanız tek sayıda ilmek yapmaya dikkat edin.

2 sıra haroşa örün. Daha sonra örgünün arka yüzüne geçin. Model kurulumu örneğin arka kısmından yapılıyor.

1. Sıra: İlk kenar ilmeğini örmeden alın. Hemen yanına ters örgü yapın. Sıradaki ilmeği şişe alın ve üstüne 2 dolama yapıp örmeden çıkarın. Yandaki ilmeği ters olarak örün. Yandaki ilmeği alıp şişe ipi dolayın ve örmeden çıkarın. Sıranın tamamını bu şekilde tamamlamanız gerekmektedir.

2. Sıra: Örgünün ön yüzünden yapılacak. Kenar ilmeği örmeden alın. Tek olan ilmeği ters örün. İkili ilmeği şişe alın, ipi dolayın ve örmeden çıkarın. Aynı şekilde İkili ilmeği şişe alın, ipi dolayın ve örmeden çıkarın. Bu sırada tek olan ilmekleri ters olarak öreceksiniz. Uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayın.

3. Sıra: Bu sıramıza örgümüzün arka yüzünden devam ediyoruz. Kenar ilmeğini örmeden alın. Tek olanı ters olarak örün. 3’lü olan ilmeği ipi arkadan geçirip birlikte düz olarak örün. İlgili uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayarak sırayı tamamlayın.

4. Sıra: Örgümüzün ön yüzünden uygulamaya devam ediyoruz. Kenar ilmeğini örmeden alın. İlk görünen ilmek düzdür. Bu ilmeği düz olarak örün. Sonraki ilmek terstir. Bu ters görünen ilmeği de ters olarak örün. Kısacası düzleri düz, tersleri ters olacak şekilde örüp sırayı tamamlayın.

4 sıra şeklinde uygulama yaptıktan sonra model kurulumu tamamlanmış olacak. Sonraki sırada aynı modeli oluşturmak için 1. Sıradan itibaren verdiğimiz bilgileri tekrarlayarak yeni model kurulumu yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı