Ana Sayfa İğne Oyaları

İğne Oyaları

Maharet gerektiren iğne oyaları her şeye rağmen en çok tercih edilen oya çeşididir. Yazma oyası olarak iğne oyası modelleri diğer oyalara göre daha çok beğenilmektedir. İğne oyası nasıl yapılır diyen herkes için en yeni iğne oyaları bu kategoride yer alıyor. Kolay iğne oyası yapımı ile alakalı video anlatımlar sizlerin oya konusunda uzman hale gelmenizi sağlayacak.

İğne oyaları sabır gerektiren el işlerinden birisidir. İlk olarak maharet gerektiren örnekler tercih edilirse zorlanmanıza neden olabilir. Bunu bildiğimiz için yeni başlayanlara yardımcı olacak oya modelleri de ele alınmaktadır.

En Güzel İğne Oyaları Nasıl Yapılır?

İğne oyası yapımı diğer oyalara göre daha fazla bilgi gerektirir. Kirpik, dağ, mekik gibi temel teknikler bilinmeden basit oyaların dahi yapılması mümkün değildir. İğne oyası teknikleri konusunda kendinizi geliştirmeden yazma kenarı oyalamaya çalışmayın. İlk olarak teknikleri öğrenin. Daha sonra beğendiğiniz modelleri yapmaya çalışabilirsiniz.

İğne oyaları günümüzde yazma, tülbent, yemeni ve havlu kenarı örneklerini süslemek için kullanılır. Bunun yanın sıra tesbih ucu, kolye hatta küpe süslemelerinde de kullanıldığı bilinmektedir. Her geçen gün kullanım alanının artması iğne oyalarını daha da popüler hale getiriyor.

Yapılan oyalar yapıldığı coğrafyanın kültürünü yansıtır. Bu özelliğinden dolayı bir yazma kenarına bakarak bunun nerede yapıldığını söylemek mümkündür. Örneğin diyarbakır, muğla, trabzan gibi şehirlerimizle özdeşleşen çok sayıda örnek vardır.

İlgili özelliklerinden dolayı yiğne oyası modelleri kesinlikle kültür mirasımızdır. Oya yapımı hakkında bilgi alıp bunu hobi haline getirmek için en yeni paylaşımlarımızı inceleyin. Bir süre sonra bu konuda uzman hale gelebilirsiniz.