Örgüler

İşkembe Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Şiş örgü tekniklerinden dolayı işkembe örgü modelini içerisinde barındırdığı tüm tekniklerle anlatacağım. Sadece işkembe örgü nasıl yapılır hakkında bilgi almayacaksınız. Ayrıca iki renkli ve yalancı işkembe modellerinin nasıl yapıldığını da öğreneceksiniz.

İşkembe örneği esneklik açısından haroşa örgü modeliyle benzerlik gösterir. Aralarındaki tek fark örgü sıkılığıdır. Örgünüzün gevşek olmasını istediğiniz yerlerde işkembe örneğini, örgünüzün sıkı olmasını istediğiz yerlerde haroşa örgü modelini kullanabilirsiniz.

İşkembe Örgü Modeli Yapılışı

Video anlatımda yapılışı en ince detayına kadar anlatılmıştır. Yapılan anlatımı güçlendirmek için yazılı ve resimli olarak verdiğimiz bilgileri de inceleyin.

Bilgi: Örgü sırasında ipliğin daima bizim tarafımızda olması gerekiyor. Yan kısımlarda yer alan 1’er ilmekler kenar ilmeği olarak yapılır. Bu yüzden modelin oluşturulması sırasında ilgili ilmekler dahil edilmemektedir.

1. Aşama: Kenar ilmeğini alın, 1 ilmek örün, 1 ilmek örmeden alın ve sonrasında ipliği kendinize doğru olacak şekilde şişe dolayın.

Gerçek işkembe örgü modeli yapılışı

2. Aşama: Kenar ilmeğini alın. 1 ilmek örün, şişe doladığınız ilmeği örmeden sağ şişe aktarın. Yanında yer alan ilmeği örün. 1 ilmek örün, şişe doladığınız ilmeği örmeden sağ şişe aktarın ve yanında yer alan ilmeği örün.

Derya baykal işkembe örgü modeli yapılışı

3. Aşama: Üstüne 2 kere doladığınız ilmekleri birlikte örün. Bu ilmekler çift ilmek olarak tanımlanır ve baktığınız zaman bunları bir arada görürsünüz.

işkembe örgü modeli yapılışı

4. Aşama: Çift olan ilmekleri birlikte alırken tek olan ilmekleri örmeden almalısınız. Ayrıca üstüne ipliğinizi kendinize doğru olacak şekilde dolamalısınız.

işkembe örgü yapılışı

5. Aşama: Çift olan ilmekleri örün. Tek olarak kalan ilmeklerin üstüne ipi dolayın. İkinci aşamadan itibaren tüm uygulamaları tekrarlayarak işkembe örgü modelini oluşturmaya devam edin.

işkembe örgü modeli yapımı

Yukarıda yer alan aşamaları örgü boyunuz belirli bir uzunluğa ulaşıncaya kadar devam ettirecek olursanız modeliniz aşağıdaki gibi görünecektir.

işkembe örgü modeli son hali

Örgü tasarımcıları alternatif teknikleri de zaman içerisinde geliştirmiş ve modelimize benzer görüntüler yakalamıştır. Ayrıca aynı teknikleri kullanarak modeli detaylandırmayı başarmışlardır. Gelin bilgimizi arttırmak için bunları da öğrenelim.

İki Renkli İşkembe Örneğinin Yapılışı

Bebek battaniyesi örmek için harika bir örnektir. Benim gibi yapılan örgülerin tek düze, tek renk olmasını sevmiyorsanız iki renkli işkembe örneğini tercih edebilirsiniz.

Yalancı İşkembe Örgü Modeli Yapılışı

Yalancı işkembe örgü modeli bal peteği örgü modeli olarak da geçiyor. Genelde yelek yapmak için kullanılır. Bu teknik çoğu kişiye zor geldiği için benzer görüntü oluşturan bu şiş örgü tekniğinin geliştirildiğini düşünüyoruz.

İşkembe Örgü Modeli Nerelerde Kullanılır?

En çok tercih edilen şiş örgü tekniklerinden birisidir. İlk görüldüğü zaman yapılışı maharet gerektirdiği düşünülse de en kolay şiş örgü teknikleri arasında yer alır.

Esnek olmasından dolayı esneklik gerektiren tüm ürünlerde kullanılabilir. Üstünde kısmi delikler olduğu için yapımı birçok örgü modeline göre daha kısa sürmektedir.

Hırka, kazak, yelek ve bebek battaniyesi işkembe örgü tekniğinin en çok kullanıldığı yerlerdir. Bu tarz modellerde bile tek başına kullanılmaz. Çoğunlukla diğer örgü modelleriyle birleştirilerek kullanılmaktadır. Örneğin popcorn örgü modeli ve işkembe örgü modeli birlikte kullanılarak harika yelekler örülebilir.

Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı