Örgüler

Kalpli Tunus İşi Bebek Battaniyesi Yapılışı

Sıkı ilmek yapısından dolayı Tunus işi bebek battaniye modelleri şüphesiz daha çok tercih ediliyor. Özellikle kalpli Tunus işi bebek battaniyesi diğerlerine göre daha fazla ilgi görüyor.

Üstünde pıtırcık şeklinde kabartmalı kalp desenleri yer alan Tunus işi kalpli bebek battaniyesi en yeni tasarımlar arasında yer almaktadır. Ben tek renk olarak yapmayı tercih etsem de arzu edenleriniz çok sayıda rengi bir araya getirerek de bu örneği örebilir.

Kalpli Tunus İşi Örgü Battaniye Yapılışı

Battaniyeyi tek seferde örmek istiyorsanız, yani motif birleştirmesi yapmak gibi niyetiniz yoksa ortalama olarak 220 ilmek atıp battaniyenin yapımına başlamanız uygun olacaktır.

Yapımında 2,5 numara Tunus şiş kullanılıyor. Örgü sıkılığınıza göre sizlerde daha büyük ya da daha küçük numarada olan Tunus şişlerini battaniyeyi örmek adına kullanabilirsiniz.

Battaniyeyi yaparken kesinlikle kalın ip kullanmayın. İnce yapıda olan bebe yünlerini kullanmanız battaniyenin daha yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Model kurulumunu tam olarak kavradığınızı düşünüyorsanız aynı desenleri kullanarak bebek yeleği modelleri yapın. Kesinlikle çok başarılı sonuç alacağınıza şüpheniz olmasın.

Kalpli bebek battaniyesi birleştirme

Bebek battaniyelerinde battaniyeleri ören kişiyi en çok zorlayan kısım birleştirme işlemidir. Eğer anlatımı verilen örneği yaptıysanız sizler de bu kısım da zorlanabilirsiniz. Kalpli bebek battaniyesi birleştirme işlemi hakkında verdiğimiz bilgiler işlerinizi kolaylaştırabilir.

Kalpli bebek battaniyesine kaç ip gider?

Kalpli bebek battaniyesine kaç ip gider

Battaniye yapımında kullanılacak olan iplik miktarı aslında sizin örgünüzün sıkılığıyla da alakalıdır. Eğer çok sıkı örgü yapıyorsanız gevşek örgü yapanlara göre daha fazla ip kullanırsınız. Kalpli bebek battaniyesine kaç ip gider diye baktığımızda size ortalama olarak 4 ila 5 yumak ipi yeterli olacağını söyleyebiliriz.

Kalpli bebek battaniyesi kaç motiften oluşur?

Kalpli bebek battaniyesi kaç motiften oluşur

Bebek battaniyesi boyutları çoğu zaman değişmektedir. Bazı anneler çocuğu büyüyünce de kullansın diye daha büyük örebiliyor. Bunu da göz önünde bulundurarak kalpli battaniye de sizlerin ortalama olarak 80 motif örmenizi tavsiye ediyorum. 8 tane alt bölüme olmak üzere 10 sıra dizilim yapılında 80 tane motif kesinlikle yeterli olacaktır.

Kalpli bebek battaniyesi kenarı

Battaniyeyi ördüyseniz yıkama sonrasında şeklinin bozulmaması için kesinlikle kenarlık da örmelisiniz. Yaptığınız battaniyeye kenar olarak yakılabilecek bir tasarımı video anlatımlı olarak sizlere sundum. Sizler de bu battaniye kenarını yaptığınız çalışmada kullanabilirsiniz.

Kalpli bebek battaniyesi modeli popcorn ve nohutlu örgü teknikleri kullanarak da örüklebilir. Yani illa Tunus işi bilmenize gerek yoktur. Popcorn ve nohutlu örgü teknikleri kullanarak da böylesine güzel sonuçlar almanız mümkün. Kalpli bebek battaniyesi yapılışı ile alakalı aklınıza takılanları bizlerle paylaşın.

Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı