Örgüler

Kare Yuvarlak Yıldız Lif Yapımı

Yuvarlak yıldız lif yapımı hakkındaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldırıyoruz. Örme yıldız lif örneğinin yapılışı hem yazılı hem video anlatımlı olarak ele alınacak.

Yıldız şeklinde lif karşımıza yuvarlak yıldız lif ve kare yıldızlı lif olarak çıkıyor. Genelde fıstık örgü tekniğiyle yapılan örnekler var olsa da sık iğne ve trabzan kullanılarak yapılan harika yızdız şeklinde lifler de var. Bu lifler arasında yer alan yuvarlak yıldız lif şüphesiz benim favorim.

Lif modelleri arasında sürekli olarak en yeni örnekleri eklemeyi seviyorum. Örgü severleri sadece bir modeller sınırlı tutmak yerine koleksiyonun en iyisi olduğunu düşündüğüm örneklerin yapılışını her zaman olduğu gibi paylaşmaya devam ediyorum. Gelin sizler için bir araya getirdiğim yıldız şeklindeki lifler nelermiş göz atalım.

Yıldız Lif Örneği Nasıl Yapılır?

Yıldız lif modeli

Lifin ortasında hangi renkte ipi kullanacaksanız o iple 5 zincir yapın. İlk zincire ilmek kaydırarak tığı batın. Bu şekilde harika bir sihirli halka yapmış olacaksınız. Sonraki tur olarak aşamalar şu şekilde olacak:

1. Tur:2 zincir, (1 tekli trabzan olarak sayılır) sihirli halkaya 2 tane tekli trabzan, 1 zincir. *sihirli halkaya 3 tane tekli trabzan, 1 zincir.* yıldızlar arasını 4 defa tekrarla. 2. zincirin üstüne ilmek kaydır. (5 köşe)

2. Tur:Köşe boşluğuna ilmek kaydır. 2 zincir, 2 tekli trabzan, 1 zincir, 3 tekli trabzan, hepsi aynı zincirde 1 köşe boşluğu olacak. *Sonraki 3 tekli trabzanı atla, 3 tekli trabzan, 1 zincir, 3 tekli trabzan, hepsi sonraki zincirde 1 köşe boşluğunda olacak.* yıldızlar arasını tekrarla. Üstteki başlangıç zincirine ilmek kaydırıp 2 zincir yap. Örgüyü keserek kapat.

3. Tur:Herhangi bir köşe alanına farklı renkte olan ipi ekleyin. 2 zincir ( 1 tekli trabzan olarak sayılır) 2 tekli trabzan, 1 zincir, 3 tekli trabzan, tüm köşe boşluklarında olacak. *3 tane tekli trabzanı atla, bitişiğindeki boşluğa 3 tane tekli trabzan yap. Sonraki köşe noktasına 3 tane tekli trabzan yap. 1 zincir, tüm köşe boşluklarına 3 tane tekli trabzan yap.* yıldızlar arasını tekrarla. Tekrarlama motif etrafında olacak. 2. zincirin üstüne ilmek kaydırıp tığı batın.

4 – 8 Turlar:Oluşturulan desene devam edin. 3 tane tekli trabzan yapın. 1 zincir, köşedeki tüm zincirlere 3 tane tekli trabzan ve yanındaki tüm boşluklara 3 tane tekli trabzan yapın.

Not:Dilediğiniz yerde ip rengini değiştirebilirsiniz. Bu durum tamamen size kalmıştır.

9. Tur:Kurulan düzende devam edin ancak her iki tarafın ortasındaki orta kabuğu atlayın. (kabuklar arasındaki 3 boşluğa 3 tane tekli trabzan yapın, bir boşluk atladıktan sonra her iki tarafta kalan 3 boşluğa 3 tane tekli trabzan yapın.) Modeldeki köşe noktaları oluşturulmuş oldu. Tüm taraflar için bunu tekrarlayın. 2. zincirin üstüne ilmek kaydırıp tığı batın.

10. Tur:3 tekli trabzan olarak kurulan desene devam ediyoruz. 1 zincir, her köşedeki 1 zincire 3 tane tekli trabzan ve önceki turun atlanan kısmı hariç tüm kabuk arasına 3 tane tekli trabzan yapın. Tüm boşluklara ilmek kaydırarak desen oluşturmaya devam edin. 2. zincirin üstüne ilmek kaydır. Örgüyü keserek kapatın.

11. Tur (Kenar Süsü):Herhangi bir köşe zincirine zıt renkte olan bir iplik ekleyin. Her nokta boşluğuna 3 sık iğne ve her ilmeğe 1 sık iğne yapın.

Başlangıç zincirine ilmek kaydırarak batın. Örgüyü keserek kapatın. Bu işlem sonrasında yıldız lif modelini köşelerinden çekerek düzeltin. Arzu ederseniz ütüleyerek de düzgün hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Yıldız lif örneği yapımında herhangi bir renk sınırlaması yoktur. Artan iplerinizi kullanarak da bu banyo lifini örebilirsiniz. Lif tutkunları daha çok fıstık örgü tekniğiyle lif örmeyi seviyor. Aşağıdaki video anlatımlarda fıstık örgü tekniği kullanılarak yapılan çok sayıda yıldız lif yer almaktadır. Örgü bilginize göre dilediğiniz lif modelini örebilirsiniz.

Yuvarlak Yıldız Lif Yapımı

Bazı durumlarda lifin kenarlarının sivri olması kullanımının zor olmasına neden olabiliyor. Bunun farkında olan örgü tasarımcıları yıldız şeklinden vazgeçmemek için bu harika yuvarlak yıldız lifi tasarlamış. Yapımında 2 farklı renkte iplik kullanılan bu lifi sizler de çok seveceksiniz.

Yıldız Lif Örneğinin Yapılışı

Yıldız lif denildiği zaman eminim birçoğunuzun aklına üzümlü yıldız lif örneği geliyor. Bu tasarımın son zamanların en iddialı tasarımı olduğunu düşünüyorum. Maharetlerine güvenen herkes basit şeylerle uğramak yerine bu lifi kesinlikle örmeli.

Kare Yıldızlı Lif Modeli Videolu Anlatım

Bu banyo lifi yıldız şeklinde değildir. Lifi örerken kullanılan örgü deseni yıldızlara benzemektedir. Sırf bu görüntüsünden dolayı kare yıldızlı lif modeli adını almıştır. Diğer örneklerimiz kesinlikel biraz zordur. Örgüye yeni başlayanlar diğerlerini örmek yerine zorlanmadan örebilecekleri yıldızlı lifi tercih etmelidir.

Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı