Örgüler

Lif Modelleri Nelerdir? Banyo Lifi Nasıl Örülür?

Lif modelleri en çok örülen örgü modellerindendir. Lif örnekleri örmek özellikle örgü yapmaya yeni başlayanların tercihidir. Bu durum liflerin kolay örgülerden olmasından kaynaklanır.

Anlatımlı lif örnekleri güzel banyo lifleri sayesinde örgü örme isteği olan herkesin lif örmesi mümkündür. Lif modelleri 2020 yılına da damga vuracak gibi görünüyor. Şimdiden en yeni lif modeli paylaşımları 2020 yılına özel olarak yapılmaya başlandı.

Sizlere elimizden geldiğince çeyizlik lif modelleri hakkında bilgi vereceğiz. Bu lifler arasında uzun, kolay, kare, yuvarlak lif örnekleri gibi en yeni tasarımlar yer alıyor. Örgü modelleri arasında her gün yeni lifler eklenecektir.

Lif Nedir?

Lif nedir

Örgü lif, banyo yaparken cilt üstünde yer alan kirleri ve ölü deriyi ortadan kaldırmak için kullanılan bir üründür. Yapımında hem tığ işi hem de şiş işi örgü teknikleri kullanılır.

Liflerin sağlık açısından çok sayıda faydası olsa da günümüzde bu ürünler çeyizlerde de yer alıyor. Anadolu kadınları çeşitlik renklerde, kendine has desenleri olan banyo liflerini örmeye devam ediyor.

2020 Lif Örnekleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi lif modelleri 2020 yılına özel yeni tasarımlarla paylaşılmaya başlandı. Bu yüzden sizlere klasik olarak kabul edilen lifler yerine en yeni tasarımları sunmaya özen göstereceğiz.

Yeni Lif Modelleri

Örgü tasarımcıları her yıl örgü dünyasına çok sayıda lif modelini kazandırıyor. Son zamanlarda da yeni tasarım lifler karşıma çıkmaya başladı. Klasik modeller yerine yeni örnekler tercihinizse galerinde yeni liflere ulaşabilirsiniz.

Elbette yeni örnekler bunlarla sınırlı değil. Sadece beğeneceğinizi düşündüklerimi ele aldım. Zaman içerisinde iddialı olanlar karşıma çıktıkça koleksiyonumuzu genişletmeye devam edeceğim.

Uzun Lif Modelleri

Uzun lifler, özellikle sırtını keselemekte zorlanan kişiler için uygundur. Bekârsanız ve banyo yaparken sırtınızı keselemeye yardımcı olacak biri yoksa kesinlikle uzun lifleri tercih etmelisiniz.

Bu kadar uzun lifi gördükten sonra eminim örmek isteyenleriniz olacak. Çalışmalarınıza aşağıda video anlatımlı olarak ele alınan örnekle başlayabilirsiniz.

Video anlatımlı yer alan örnek motiflidir ve yapımı diğerlerine göre maharet gerektirir. Bugüne kadar kare olarak çalışılmış olsa da uzun olacak şekilde örülmesi mümkündür.

Kolay Lif Modelleri

Örgü örmeye yeni başlayanlar maharet gerektiren banyo keselerini örmekte zorlanır. Bunun bilincinde olduğum için koleksiyonumuzda kesinlikle kolay lif modelleri yer almalıdır diye düşündüm. Aşağıdaki galerimizde yer alan örnekleri zorlanmadan örebilirsiniz.

Basit lifler arasında yer alan bir örneğin diğerlerine göre daha fazla ilgi gördüğünü farkettim. Yapılışı da merak edildiği için video anlatımlı bilgi vermek istiyorum.

Çeyizlik Lif Modelleri

Lifler, çeyizlerin olmazsa olmazları arasında yer alır. Temizlik imandandır sözüyle yetişmiş bir toplum olarak vücudumuzu keselemek bizim için önemlidir. Tahminime göre çeyizlerde banyo liflerinin yer almasının temel sebebi de budur.

Çeyizlik lif modelleri arasında yer alan güzel bir örneğin nasıl örüldüğünü de sizlere sunmakistiyorum. Banyo lifi nasıl örülür konusunda yeterli bilgiye ulaştıktan sonra galeride yer alan her örneği sadece modeli inceleyerek sizler de örebilirsiniz.

Çeyizlerde yer alan ürünler şüphesiz sıradan olmadığı için yapımı maharet gerektirir. Çeyizinize sıradan olarak nitelendirilen bir şeyi eklemeniz doğru olmaz. Benimle aynı düşüncedeyseniz Derya Baykal lif modelleri arasında yer alan örnekler tercihiniz olsun.

En Güzel Lif Örnekleri

Bazı liflerin diğerlerine göre daha fazla ilgi görmesinin temel sebebi daha güzel olmasıdır. Bu tarz lifleri en güzel lif modelleri başlığı altında ele almak daha doğru olur. Yapımı maharet gerektirse de güzel olması sizin için önemliyse kesinlikle bu örnekleri tercih edin.

Yapılışı hakkında bilgi verdiğimiz en güzel lif modelleri:

Galeride yer alan üzümlü lif en güzel lif modellerinden birisidir. Benim de en çok sevdiğim örnek budur. Yapılışını merak ediyorsanız aşağıdaki video anlatım size yardımcı olacaktır.

Lif Modellerinin Tarihçesi

Tarihi Türk hamamı

Örgü konusunda maharetleriyle bilinen Türk Milleti, her zaman örgü ürünlerde öncü olmuştur. Lif örnekleri örmeyi keşfeden millette Türklerdir.

Türkler, Orta Asya’dan Anadolu’ya göç etmeden önce yerleşik hayat sürmüyordur. Halk konar göçer bir yaşam benimsemişti. Konar göçer yaşam zorlu hayat koşulları anlamına gelmektedir. Bu durum cildin aşırı derecede yıpranmasına ve kirlenmesine neden olmaktaydı.

Türkler özellikle madencilikle uğraşıyordu. Demirin ve altının çıkarılarak işlenmesi ilk Türkler tarafından yapılmıştır. Maden koşulları nedeniyle madencilerin aşırı derecede fazla kirlendiğini söylemek mümkündür.

Maden işçilerinin sadece duş alarak kirlerden arınması zordu. Bu yüzden vücudun bir bez parçası ile keselenmesi şarttı. İşte bu uygulama liflerin doğmasını sağladı. İlk başlarda bir deri parçasıyla yapılan keselenme daha sonrasında bezlerden lif yapılmasını sağladı. Zaman içerisinde örgü dünyasındaki gelişmelerle birlikte örgü lif modelleri yapılarak kullanılmaya başlandı.

Örgü Lif Kullanmanın Faydaları

Lif kullanmanın faydalarıCildimiz, gün boyu dış etkilere maruz kalır. Dış etkiler nedeniyle cilt hücrelerinin bir kısmı zaman içerisinde ölür. Sonrasında cildin tamamı örü deri ile kaplanır ve cilt nefes alıp vermekte zorlanır.

Örgü lif modelleri tam da bu aşamada devreye girer. Banyo yaparken suyla temas eden deri yumuşar. Daha sonra ördüğümüz lif örnekleri ile cildimizi keseleriz. Keseleme sonucunda ölü deri kalkar ve alttan canlı deri çıkar. Böylelikle cildin nefes alıp vermesi kolaylaşır.

Vücudu banyo lifleri ile keselemek ayrıca hücre yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Ölü deri hücreleri ortadan kaldırıldığı için hücre yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Cildin en önemli besin kaynağı nemdir. Cilt üstünde ölü deri biriktikçe nemin deriyle nüfus etmesi zorlaşır. İlgili durum beraberinde hücre yenilenme hızının düşmesine ve ciltte erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Banyo yaparken örgü lif modelleri kullanmanız erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı