Kelebek lif modeli
Kelebek lif modeli

Kelebekli lif modeli şüphesiz tığ işi lifler arasındaki en güzel örnektir. Minik kelebek lif modeli yapımı son zamanlarda istek aldığı için bu tarz bir örgü lifi nasıl yapabileceğinizi çeşitli örneklerle ele almak istedik.

Kelebekli lif örneği yapılışı kolay olsa da bu tarz şeyleri yapabilmek için tığ işi örgü tekniklerini bilmeniz gerekiyor. Modellerin oluşturulmasında genelde tığ işi fıstık örgü tekniği kullanılıyor. Bu tekniği biliyorsanız örneklerin büyük bölümünü rahatlıkla örebilirsiniz.

2019 lif modelleri arasında yer alan en harika örnekleri burada bir araya getirdik. Örneklerin anlatımı videolu olduğu için hiç zorlanmadan örebileceğinizi düşünüyorum. Malzemeleri hazırladıysanız gelin aklınızı başınızdan alacak örneklerin nasıl yapıldığını öğrenelim.

1.Ören Hanım Kelebek Lif Yapımı

Kelebekli lifler arasındaki en klasik örnek olmasına rağmen en çok tercih edilen model olmaya devam ediyor. Lif denildiği zaman akla gelen ilk isim ören hanımdır. Kendisine böylesine güzel bir örneği bizlere kazandırdığı için teşekkür ederiz.

Boyutu ne büyük ne de küçüktür. Orta boyutlardadır. İsteyen kişiler sıra artırımı yaparak lifin daha büyük olmasını sağlayabilir. Yapımında 7 numara tığ kullanmanız gerekiyor. Bu da yaklaşık olarak 1.3 milimetrelik tığ anlamına gelmektedir.

Size baharın geldiğini yansıtacak lifleri de görmek isteyebilirsiniz. Nazar boncuklu kese lif ve kabak çiçeği lif sevebileceğiniz örneklerdir. Mevcut modeli tamamladıktan sonra bunları da örmenizi tavsiye ediyorum.

2.Kelebek Lif Süsü Yapılışı

Daha önceden örmüş olduğunuz lifleri kelebek süsleriyle renklendirebilirsiniz. Bu sayede sıradan bir lifi kelebekli lif örneği haline getirmek mümkündür.

Ben lif süslemek için kullanılan bu kelebekleri bebek örgü ürünlerinde de kullanıyorum. Örneği düz örgü ve tek renk olarak ördüğünüz bir yelek varsa bu yeleği yapacağınız kelebeklerle süsleyebilirsiniz.

Örgü tasarımcıları tarafından kelebek desenli, kelebek şeklinde ya da kelebek süslemeli olarak yapılan lifler olursa bunları size sunmaya devam edeceğim. Her zaman size elimden geldiğince en güncel örnekleri sunmaya çalışıyorum. Umarım hem yaparken hem de kullanırken keyif alırsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here