Örgüler

Örgü Yaka Modelleri ve Yapılışları

Örgü yaka denildiği zaman eskiden mavi ve siyah okul önlüklerine takılan yakalar akla gelebilir. Örgü yaka modelleri sadece önlüklerde kullanılmaz. Günümüzde abiye elbiseleri tamamlayıcı ürün olarak örgü yaka örnekleri de kullanılmaktadır.

Örgü yaka modelleri özellikle abiye elbise giyen genç kızlar tarafında kullanılıyor. Yakın zaman önce bir lisenin mezuniyet törenine katıldım. Neredeyse her kızın boynunda örgü yaka vardı. Özellikle Büyük bölümünün tığ işi örgü yaka olduğunu söyleyebilirim.

Sizlere örgü yaka modelleri ve yapılışları hakkında bilgi vererek kendi örgü yakanızı yapmanıza yardımcı olacağım. Elimden geldiğince birçok modeli ve yapılışı hakkındaki bilgiyi sizlerle paylaşacağım.

Tığ İşi Klasik Örgü Yaka Yapılışı

Abiye elbiselerde tercihiniz klasiklerden yanaysa elbisenizi klasik örgü yaka modeliyle tamamlayabilirsiniz. Tek parça olarak ele alındığı zaman okul yılları akla gelebilir. Bu yüzden kesinlikle tek parça olarak değerlendirmeyin.

Siyah ve beyaz renkte olan abiye elbiselerin üstüne zıt renk olarak örülünce harika sonuçlar alınıyor. Bunu kesinlikle denemenizi tavsiye ediyorum.

Örgü Yaka Örneği Yapımı

Bir havlu kenarını andırsa da bu gördüğünüz en çok tercih edilen örgü yaka modellerindendir. Yaka bağlantısı uç kısma eklenen düğme ve iliklerle sağlanır.

Tercih edilmesi durumunda elbise üstüne de dikilebilir. Örneğin boyna kadar uzanan bir abiye elbise düşünün. Bu tarz bir elbisenin üstüne ilikle bağlamak yerine dikilmesi daha uygun olacaktır.

En Güzel Örgü Yaka Modelleri

örgü yaka

örgü yaka modeli

örgü yaka örneği

örgü yaka örnekleri

Her ne kadar yapılışlarının bazıları elimizde olmasa da en güzel örgü yaka modellerini bir araya getirdik. Yeni popüler olan bir örgü ürün olduğu için örneklere bakarak model çıkarmanız gerekebilir.

Örgü yaka modelleri geçmişe oranla daha fazla ilgi görmeye başladı. Bu yüzden hazır tekstil kuruluşları da makine örgüsü olarak yaka üretimi yapıyor. Aciliyet söz konusuyla bu tarz şeyleri tercih edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı