Örgüler

Pirinç Örgü Nasıl Yapılır? Pirinç Örgü Çeşitleri

Pirinç örgü, diğer örgülere göre daha sıkı örülen bir modeldir. Sıkı olduğu için soğuktan daha iyi korur ve kışlık örgü giysiler için daha fazla tercih edilir. Şiş örgüsünü öğrenmek isteyen herkesi pirinç örgü nasıl yapılır konusu yakından ilgilendirmektedir. Bu örgü en temel şiş örgü teknikleri arasında yer alıyor.

Pirinç örgü modeli en kolay örgüler arasındadır. Pirinç örgü tekniğini öğrendikten sonra bebek battaniyesi, bere, atkı, eldiven ve yelek örün. Son olarak bebek yeleği yapıp Pirinç örgü tekniğinde zirveye ulaşın.

Pirinç örgü modeli yapılışı tam öğrenildiği zaman birçok örgü üründe kullanılabilir. Hatta iddia ediyorum ki sadece bu teknikle bile harika örgü giysiler örmek mümkündür. Örgü örme konusunda yeniyseniz pirinç örgü çeşitleri ve pirinç örgü modeli nasıl yapılır öğrenelim.

Pirinç Örgü Nasıl Yapılır Resimli Anlatım?

Pirinç örgü nasıl örülür hakkında bilgi vermeden önce bu teknikle alakalı bazı şeylere değinmek istiyorum. Pirinç örgü modelinin güzel görünmesi için kesinlikle sıkı bir şekilde örülmesi gerekir. İlmekler gevşek olursa model kendisini göstermez.

Sadece düz ve ters örgüden oluşan basit bir teknik olarak görülse de kesinlikle dikkat edilmesi gereken kısımları vardır. Eğer örgü örmeye yeni başladıysanız ilmekleri sıkı yapmakta zorlanabileceğiniz için pirinç örgü biraz tekrar yapmanızı gerektirebilir.

1. Sıra: Modeli uygulamaya başlamadan önce şişe ilmek atmanız gerekmektedir.

Pirinç örgü ilmek atma

2. Sıra: Sıra sonuna kadar 1 ters, 1 düz örgü yapın.

Pirinç örgü 1 düz 1 ters

3. Sıra: Sıra sonuna kadar 1 düz, 1 ters örgü yapın.

Pirinç örgü 1 ters 1 düz

4. Sıra: Sıra sonuna kadar 1 ters, 1 düz örgü yapın.

5. Sıra: Sıra sonuna kadar 1 düz, 1 ters örgü yapın.

Bu aşamaları tamamladıysanız pirinç örgü modeline has desenleri yaptınız demektir. Artık bu şiş örgü tekniğini bebek yeleği yapmak için kullanabilirsiniz. Çünkü pirinç örgü bebek yeleklerinde en çok tercih edilen örnektir.

Not:Pirinç örgü en çok haroşa ile birlikte yapıldığı zaman güzel görünür. Haroşa nasıl yapılır sayfasından bu tekniğin nasıl uygulandığını da öğrenebilirsiniz.

Pirinç Örgü Modeli Yapılışı Video Anlatım

Pirinç örgü modeli nasıl yapılır konusunda detaylı bigiye sahip olmuş bulunuyorsunuz. Kısacası düz ve ters örgü yapmayı bilen herkes bu örgü tekniğini rahatlıkla yapabilir.

Çift Pirinç Örgü Nasıl Yapılır?

Çift pirinç örgü, pirinç örgü çeşitleri arasında en çok tercih edilen tekniktir. Düz pirinç örgü yapmayı öğrendikten hemen sonra bu tekniğe de göz atmanızı tavsiye ederim.

 • İpin yönünü kendinize kendinize bakacak şekilde tersten alarak uygulayınız.
 • Uygulamanın ikinci sırasında da aynı şekilde tersten alarak uygulamaya devam edin. Bu örgü deseninin ters görünmesini sağlayacaktır.
 • Üçüncü sırada ipin yönünü arkaya gelecek şekilde ayarlayın ve tersten alarak örmeye devam edin.
 • Dördüncü sırada 2 ilmeği düz alarak örün. Kısacası 3 sıra ters 1 sıra düz örgü yapmış olacaksınız.
 • Beşinci sırada 2 ilmek düz üzerine bir ters alarak örmeye devam edin.
 • Altıncı sıramızda 2 ilmek ters üzerine 1 ilmek düz örerek örgü istediğiniz boyuta ulaşıncaya kadar örmeye devam edin.

İki Renkli Pirinç Örgü Nasıl Örülür?

Birçoğumuz pirinç örgü modelini tek renk iplik kullanarak örmeye alışkınız. Peki, hiç pirinç örgüyü yaparken 2 farklı renkte iplik kullandınız mı? Yukarıdaki video anlatımda 2 renkli pirinç örgü nasıl örülür hakkında bilgiyer yer alıyor. Bu tekniği kullanarak harika bebek yelekleri örmeniz mümkün.

Pirinç Örgü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Pirinç örgü, en çok kullanılan şiş örgü tekniklerinden birisidir.
 • Pirinç örgü, uluslararası örgü dünyasında “moss stitch” olarak bilinmektedir.
 • Pirinç örgü yelek modelleri en çok karşılaşacağınız uygulamadır.
 • İnce şiş kullanılarak sıkı bir şekilde yapılırsa daha iyi sonuç alınır.

Pirinç Örgü Tekniği Nerelerde Kullanılır?

Pirinç örgü bebek yeleği
Pirinç örgü bebek yeleği
 • Pirinç örgü tekniği battaniye, kazak, yelek, hırka ve süveter gibi örgü ürünlerin manşet, yaka ve bel kısımlarında kullanılır.
 • Atkı, bere ve boyunlukların tamamen pirinç örgü ile örülmesi mümkündür.
 • Sıkı yapısından dolayı pirinç örgü bebek battaniyesi örülebilir.
 • Düzgün kenarlara sahip olması istenen şiş örgü ürünlerinin kenar kısımlarında kullanılabilir.
 • Pirinç örgü bebek yelek modelleri ilgili tekniğin en çok kullanıldığı yerdir.

Gördüğünüz gibi pirinç örgü modeli çeşitli örgü ürünlerde kısmen ya da tamamen kullanılabiliyor. Diğer örgü modelleri ile kombinleyerek kullanabileceğiniz bir teknik olduğu gibi sadece pirinç örgü örneğini kullanarak örgü giysiler örmek mümkündür.

Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı