Örgüler

Popcorn Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Popcorn örgü modeli birçok örgü üründe kullanılmaya uygun olmasıyla bilinir. Çok sayıda alanda kullanılmasından dolayı sadece bu örgü tekniğini bilerek çeşitli şeyler örmek mümkündür. Popcorn örgü modeli nasıl yapılır ile alakalı fazla paylaşım olmadığı için tüm detaylarıyla birlikte nasıl yapıldığını ele alacağım.

Popcorn örgü modeli özellikle bebekler için yapılan örgü ürünlerde kullanılmaya uygun. Kabarık yapısı sayesinde modelin üstünde çok az miktarda delik oluşuyor. Bu da bu örgü tekniği kullanılarak yapılan ürünlerin bebeği soğuktan daha iyi korumasını sağlıyor.

Ben modelin oluşturulması sırasında 2,5 numara tığ ve orta kalınlıkta iplik kullanıyorum. Eğer daha ince iplik kullananlarınız olursa modelin oluştururken 4 yerine 5 ikili trabzan yapsın. Buna dikkat ettiğiniz müddetçe başarılı sonuçlar alacağınızdan eminim.

Popcorn Örgü Modeli Yapılışı Anlatımı

Video anlatımda yer alan bilgileri daha iyi anlamanız için düzenleme yaptım. Sizlere hepsini resimli ve yazılı anlatımlı olarak da sunmak istiyorum.

1. Aşama: Öncelikle örgü boyu kadar zincir çekin. İlk ilmeğe batıp 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin, 1 sıra atlayıp 2. Sıraya batın. 3 zincir çekin 2. ilmeğe batın, 3 zincir çekip 2. ilmeğe batın. Bu uygulamayı sıra sonuna kadar tekrarlayarak halka oluşturun.

Popcorn örgü modeli yapılışı

2. Aşama: 4 zincir çekin, ipi tığa dolayın, 3’lü zincirin tam ortasına batın. Aynı halkaya 5 tane ikili trabzan örün.

Popcorn örgü modeli yapımı

3. Aşama: İlmeği çıkarın ve ilk boşluğa batıp ilmeği arkadan alın.

Tığ işi popcorn örgü modeli yapımı

4. Aşama: Sonrasında birleştirin ve 1 zincir çekin. Sonrasında 2. Halka boşluğa batıp birleştirin. 2 zincir çekin, ipi tığa dolayın, 3’lü zincirin tam ortasına batın. Sonrasında verdiğimiz tüm aşamaları tekrarlayarak sıra sonuna kadar devam edin. Bu uygulama sonrasında tüm sıranızda popcorn örgü modeli oluşmuş olacaktır.

Popcorn örgü modeli son hali

Popcorn Örgü Modeli Nerelerde Kullanılır?

  • Popcorn örgü modelini kullanarak bebek hırkası ya da yeleği örebilirsiniz.
  • Kış soğuğunu hissettiğimiz bu günlerde atkı ve şal yapmak için de bu örgü tekniğini kullanmanız mümkündür.
  • Model çok yaygın olmasa da tekniğin lif modelleri yapmak için de uygun olduğunu düşünmekteyim.
  • Bebeğinizi soğuktan korumak için battaniye örme planınız varsa patlamış mısır ve nohut örgü modeli olarak da nitelendirilen popcorn örgü modelini kullanabilirsiniz.
Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı