Örgüler

Şişle Ters Örgü Nasıl Yapılır?

Düz örgünün tam tersine ters örgü denir. Ayrıca düz örgünün arkasında yer alır. Ters örgü yaparken her zaman ilk ilmekler düz olarak örülür. Genel olarak şişin önden geçirilip ipin üstten atılması şeklinde uygulanır.

Ters örgüde ilk ilmekler her zaman boş olarak alınmaktadır. Şiş ilmeğin önünden geçirilir ve üstten atılır. Sonrasında şiş çıkarılır. Yapılan uygulama sayesinde 1 adet ters örgü elde edilmiş olur.

Ters örgü, en temel şiş örgü tekniklerinden birisidir. Şiş örgüsü yapmaya yeni başlayan herkes öncelikli olarak ters örgü yapmayı öğrenmelidir. Neredeyse her örgü modelinde kullanıldığı için şiş örgüsü yapmak isteyen herkesin öğrenmesi gereken bir tekniktir.

Şişle Ters Örgü Yapımı Resimli Anlatım

1. Aşama:Sağ elde yer alan şişi ilmeğin tam orta kısmından kendinize doğru batın.

Ters örgü yapımı

2. Aşama:İpi arka kısımdan kendimize doğru olacak şekilde şişe dolayın.

Ters örgü yapılışı

3. Aşama:İpi çekip şişin üstünden alın.

şişle ters örgü yapımı

Resimli ve yazılı anlatım uygulama sırasında sıkıntı çekmenize neden olabilir. Daha akıcı anlatımın olmasından dolayı aşağıda yer alan video anlatımı da incelemenizi tavsiye ederim.

Şişle Ters Örgü Yapılışı Video Anlatım

Ters örgü en basit şiş örgü tekniklerinden birisi olsa da uygulama sırasında dikkatli olun. Anlatılanları harfiyen tekrarlamanız durumunda sorun yaşamadan bu örgü tekniğini yapabilirsiniz.

Düz ve Ters Örgü Nasıl Ayırt Edilir?

Şiş örgü tekniklerini öğrenmeye yeni başlayan kişiler genellikle düz ve ters örgüyü ayırt etmekte zorlanır. Aslında modelin üstünde yer alan ilmeklerin oluşturduğu desenlere bakarak ayırt etmek çok kolaydır.

Düz ve ters örgü arasındaki farklar
Düz ve ters örgü arasındaki farklar

Aşağıdaki görselde hem düz hem de ters örgülerin nasıl bir desen oluşturduğu yer alıyor. Bu desenlere göre hangi uygulamanın düz, hangi uygulamanın ters olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Sizlere şişle ters örgü nasıl yapılır konusunda hem resimli hem de video anlatımlı bilgiler verildi. Bu örgü tekniğini kullanarak bebek yelekleri gibi şeyleri örebilirsiniz. Bu tekniği layıkıyla öğrendikten sonra diğer şiş örgü tekniklerine geçebilirsiniz. Örneğin haroşa örgü modeli sonraki tercihiniz olabilir.

Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı