En Hobiler

Şişle Yapılan Örgü Modelleri | Şiş Örgü Teknikleri

Şiş örgü modelleri

Örgü örmeye yeni başlayan herkes ilk olarak şiş örgü modellerini öğrenmeye başlar. Sonrasında diğer örgü teknikleri öğrenilir. Şişle yapılan örgü modelleri konusunda en ufacık bir bilgiye sahip değilseniz temel düzeyden ileri düzeye doğru ilerleyen tekniklere bu makaleden ulaşacaksınız.

Yeni başlayanlar için şiş örgü modelleri bazılarınıza sıkıcı gelebilir. Ancak hazırladığımız bu makalenin bir arşiv olduğunu, zamanla geliştirileceğini kesinlikle unutmayın.

Şiş Örgü Modelleri Nelerdir? Bizim Gözümüzden Şişle Yapılan Örgü Teknikleri

Örgü tasarımcıları sayesinde şiş örgü modelleri arasında sürekli olarak yeni örnekler ekleniyor. Örgü tutkunlarına kolaylık sağlamak için en çok ilgi gören şiş örgü teknikleri bu makalede bir araya getirildi.

Yeni başlayanlar için temel düzeyde örgü modelleri olduğu gibi maharetlerine güvenenler için yeni örgü modelleri de burada yer alacak.

Bugüne kadar hiç örgü yapmamış olan kişiler verdiğimiz bilgiler sayesinde şişle örgü örme konusunda uzman hala gelebilir. Gelin sizin için bir araya getirdiğimiz tekniklerin neler olduğunu inceleyelim.

1.Ters örgü modeli (purl stitch)

Ters örgü modeli
Ters örgü modeli

En temel şiş örgü tekniklerindendir. Düz örgü tekniğinde olduğu gibi çok sayıda örgü modelinin yapımında kullanılır. Yeni başlayanların kesinlikle öğrenmesi gereken bir tekniktir. Ters örgü nasıl yapılır sayfasında anlatımı mevcuttur.

Ters örgü özellikel tek renk olarak yapılan örgü ürünlerde tercih edilir. Çok sade bir görünümde olduğu için sadece ters örgünün kullanıldığı ürünlere sonrasında süslemeler yapılır. Süslemelerin işleme şeklinde yapılması yaygındır.

Ayrıca diğer örgü teknikleriyle kombinlenerek de kullanılabilir. Sıkı yapıda olduğu için özellikle bebek örgülerinde tercih edilir.

2.Haroşa örgü modeli (garter stitch)

Haroşa örgü modeli
Haroşa örgü modeli

Haroşa örgü modeli, hem ön hem de arka yüzü aynı görünümde olmasıyla bilinir. Bu özelliği sayesinde haroşayla yapılan örgü ürünler önlü arkalı olarak kullanılabilir. Çocuklar üstlerini sıklıkla kirlettiği için çift taraflu kullanılan elbiseler çocuklarda daha fazla tercih edilir.

Haroşa nasıl yapılır sayfasında aşamalarıyla yapılışı anlatılmıştır. Özellikle çocuklar için yapacağınız örgülerde haroşa örneğini tercih edebilirsiniz.

Basit kirlenmelerde yaptığınız şeyin tersini çevirerek hiç sorun yokmuş gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

3.İşkembe örgü modeli

İşkembe örgü modeli
İşkembe örgü modeli

İşkembe örgü modeli, haroşa örgü modeline benzerliğiyle bilinir. Hatta örgüye yen başlayan kişiler sıklıkla bu iki tekniği birbirine karıştırır. BU özelliğinden dolayı birini yapmakta zorlananlar diğerini kullanabilir.

İşkembe örgü modelini yaparken ipli her zaman bizim tarafımızda olmalıdır. Uygulama sırasında en çok dikkat etmeniz gereken şey budur.

İşkembe örgü modeli nasıl yapılır sayfasında detayları yer alıyor. Zerafet ve sadelik sizin için önemliyle bu tekniği kesinlikle öğrenin.

4.Timsah sırtı örgü modeli

Timsah sırtı örgü modeli
Timsah sırtı örgü modeli

Timsah sırtı örgü modeline krokodil örgü modeli de denir. Modelde yer alan desenler timsahın sırtında yer alan pullara benzediği için örneğe bu isim verilmiştir.

Timsah sırtı örgü modeli nasıl yapılır sayfasında tarifi yer almaktadır. Ağır bir örnek gibi görünse de yapıcı eminim sizin için akıcı olacaktır.

Her bir desenin oluşturulması için 4 sıra uygulama yapılması gerekmektedir. Ayrıca modelin kendisini göstermesi için her uygulamada en az 1 kenar ilmeği bırakılmalıdır. Arzu eden kişiler 1’den fazla kenar ilmeği de bırakabilir.

Enhobiler

Örgü modelleri kendin yap projeleri.free web stats