Örgüler

Tığ İşi Çiçek Motifi Nasıl Yapılır?

Tığ işi çiçek motifi örnekleri örgü ürünlerin çoğunda kullanılır. Sizlerin de bildiğiniz gibi örgü ürünler her zaman tek parça olarak örülmez. Genelde yapılan motiflerin birleştirilmesiyle elde edilir. Sizlere tığ işi çiçek motifi nasıl yapılır konusunda bilgi vererek bunları çeşitli ürünlerde kullanmanızı sağlayacağız.

Bebek yeleği, şal, patik ve battaniye gibi örgü ürünlerin yapımında tığ işi çiçek motiflerinin kullanılması uygundur. İlerleyen zaman içerisinde sizlere çok sayıda tığ işi çiçek motifinin yapılışı hakkında bilgi vermeye devam edeceğiz.

Yeni Başlayanlar İçin Kolay Tığ İşi Çiçek Motifi Yapımı

Yeni başlayanlar için tığ işi çiçek motifi

Öncelikli olarak 5 zincir çekin. Daha sonra ilk zincire batarak bir halka oluşturun.

1. Tur: halkanın etrafına 12 tane sık iğne yapın. İlmek kaydırarak ilk turu başlangıç noktasında birleştirin.

2. Tur: Her sık iğnenin içine 2 tane sık iğne yapın. Turu tamamlamak için toplamda 24 sık iğne yapmış olmanız gerekiyor. Birinci sık iğneye batarak turu tamamlayın.

3. Tur: (Sonraki sık iğneye ilmek kaydır, sonraki 2 sık iğnenin içine 1 sık iğne yap, sonraki sık iğneye ilmek kaydır.) Parantez arasında yer alan uygulamayı 5 defa tekrarlayın. Bu turda toplamda 12 sık iğne yapmanız gerekmektedir.

4. Tur: (Sonraki kaydırılan ilmeğe ilmek kaydır, sonraki sık iğneye ilmek kaydır, 3 zincir, sonraki sık iğneye 2 tane ikili trabzan yap. 3 zincir, sonraki kaydırılan ilmeğe ilmek kaydır.) Parantez içinde yer alan uygulamayı yaptıktan sonra 5 defa daha tekrarlayın. Yani ilgili uygulamayı toplamda 6 defa yapmış olacaksınız.

5. Tur: (Sonraki kaydırılan ilmeğe ilmek kaydır. Sonraki kaydırılan ilmeğe atla. 3. Turda 3 zincirin altında oluşan boşluğa 3 tane sık iğne yap. Sonraki 2 ikili trabzanın içine 1 sık iğne yap. 3 zincirin altında oluşan boşluğa 3 tane sık iğne yap. Sonraki kaydırılan ilmeğe atla.) Parantez içindeki uygulamayı yaptıktan sonra bu uygulamayı 5 defa daha tekrarla. İşlem sonrasında parantez içindeki uygulamayı toplamda 6 defa yapmış olacaksınız. Son olarak yapılan ilk sık iğneye ilmek kaydırıp sık iğne yapın.

Yapılan bu uygulama sonrasında tığ işi çiçek motifi tamamlanmış olacak. Çiçek motifinin güzel görünmesi için orta sıcaklıkta ütüyle motifi ütüleyin. Albeni katmak için arzu ederseniz çiçek motiflerinin ortasına inci şeklinde boncuk dikebilirsiniz.

Çiçek motiflerinin nasıl yapıldığı kimi zaman yazılı anlatımlardan anlaşılmayabilir. Bu yüzden sizlere kendi beğenilerime göre 2 farklı motifin yapılışını da sunacağım. Bunlar sizlere video anlatımlı olarak verilecektir.

4 Yapraklı Çiçek Motifi Yapılışı

4 adet yapraktan oluşan bu çiçek motifini kırlent, bebek battaniyesi, minder gibi örgü ürünleri yapmak için kullanabilirsiniz. Enhobiler.com olarak kararsız kalan kişilere bu çiçek motifini yapmayı öneriyoruz.

Popcorn Çiçek Motifi Açıklaması

Bu motifimizin yapımında daha önce anlatımını yaptığımız popcorn örgü modeli kullanılıyor. Motif kare formunda olup üstünde az miktarda delik vardır. Yani sıkı yapılı bir motiftir. Bu özelliğinden dolayı soğuktan korumak için özel olarak tasarlanan bebek battaniyesi gibi ürünlerde kullanılması uygundur.

Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı