Örgüler

Tığ İşi Yonca Modeli Nasıl Örülür Tekniklerinin Detayları

Örgü ürünleri süslerken genelde aplike örgü modelleri kullanılır. Tığ işi yonca modeli de sıklıkla tercihlerimiz arasında yer alır. Yapımı maharet gerektirdiği düşünülse de gerçekten yonca örmek kolaydır. Sizlere tığ işi yonca modeli nasıl örülür hakkında bilgi vererek gerçekten de tüm uygulamaların kolay olduğunu göstereceğim.

Tığ işi yonca modelleri görünüş olarak birbirine benzeyebilir. Tekniklerinin detaylarını incelediğinizde aslında her birinde farklı tekniklerin kullanıldığını göreceksiniz. Elimden geldiğince yapımının sizi zorlamayacağını düşündüğüm örnekleri ele aldım. Gelin şimdi tığ işi yoncalarla örgü ürünleri süslemeye başlayalım.

1. Yeni Başlayanların Yapabileceği Sıralı Tığ İşi Yonca

Örgü modelimiz birbirini takip eden, eş boyutlarda olan tığ işi sıralı yoncalardan oluşmaktadır. Genelde bu tarz örgü ürünler tek renk iplik kullanılarak yapılır. Sizler isterseniz sıralı yoncaları yapmak için her yoncayı farklı renkte de örebilirsiniz.

Tığ işi sıralı yonca modeli bebek yeleği, fiskos örtüsü, yatak örtüsü, masa örtüsü ve daha birçok örgü ürünü yapmak için kullanıma uygundur. Sizlere bu makalede sunacağım örnekler arasından en çok bunu beğendiğimi belirtmek isterim.

2. Anahtar Ucu Süslemesi Olarak Kullanılan Örgü Yonca

Dünya genelindeki tüm medeniyetler dört yapraklı yoncanın uğur getirdiğine inanır. Hal böyle olunca tığ işi yoncalar gün boyu üstümüzde olan şeyleri süslemek için kullanılmıştır. Anahtarlarımızı sürekli olarak yanımızda bulundururuz. Anahtarlığımızın ucuna tığ işi yonca yaparak güzel görünmesini sağlayabiliriz.

3. Bere ve Lif Uçlarına Püskül Olarak Yapılan Tığ İşi Yonca

Bere ve lif uçlarını püsküllerle süslerken çoğumuz aşırı derecede basit olan şeylere yöneliyoruz. Şimdi sizlere fark yaratmanız için püskül olarak kullanabileceğiniz yonca modelini sunmak istiyorum. Bu örgü yoncayı bere ya da liflere eklendiğinizi düşünün. En basit tasarım bile aplike yoncalar sayesinde hayat bulacaktır.

4. Tığ İşi Aplike Yonca Yapılışı

Video anlatımda yer alan tığ işi yoncaya genelde bebek yeleklerini süslemek için kullanıyorum. Size çok sayıda örgü yonca tekniği dunmuş olsam da tığ işi aplike yonca modeli kesinlikle diğerlerine göre daha gerçekçi duruyor. Özellikle yapımında orijinal rengine yakın iplikleri kullanırsanız gerçekten alacağınız sonuç sizi şaşırtacaktır.

5. Tığ İşi Üç Yapraklı Yoncanın Açıklaması

Dört yapraklı yoncayı bulmak zordur. Sürekli olarak karşımıza üç yapraklı yoncalar çıkar. Bunlar da en az diğerleri kadar güzeldir. Diğerlerini yaparken orta incelikte iplikler kullanılıyordu. Şimdiki örneğimizi yaparken kalın iplikleri tercih edin. Bu sayede yaptığınız yoncalar daha kabarık olacak ve kendisini daha net şekilde gösterecektir.

6. Tığ İşi Şans Getiren 4 Yapraklı Yonca Yapımı

Bu tığ işi 4 yapraklı yonca bizzat denediğim bir örnektir. Yapımında kullanılan teknikleri birçoğunuzun bildiğini düşünüyorum. Sizi zorlamayacak bir tasarımla uğraşma niyetiniz varsa tercihiniz video anlatımla yapımı hakkında bilgi verilen örnekten yana kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı