Örgüler

Wayuu Çanta Modelleri

Wayuu çantalar, Wayuu kadınları tarafından yüzyıllardan beri yapılmaktadır. Bu kadınlarla özdeşleşen çanta türü olduğu için bu isim verilmiştir. Wayuu çanta modellerini diğer çantalardan ayıran en önemli özelliği el emeği göz nuru olmasıdır. Ayrıca kullanılan can alıcı renkler bu çantaların çok sevilmesini sağlamaktadır.

İster istemez aklınıza Wayuu kadınları kimdir sorusu da gelebilir. Wayuu kadınları Kolombiya’nın kuzeyinde yaşamaktadır. Yaşadıkları topluluk Wayuu topluluğu ismiyle bilinir.

İlgili bölgede para kazanma olanakları ciddi anlamda kısıtlıdır. Bu yüzden ekonomik gelir elde etmek isteyen kadınları Wayuu çanta modelleri yaparak turistlere satmaya çalışır. Bu konu ile alakalı belgesellerin dahi yapıldığı bilinmektedir.

En Güzel Wayuu Çantası Modelleri

El emeği göz nuru olan bu çantaların yapımı yaklaşık olarak 10 ila 15 gün sürüyor. Neredeyse tamamı sık iğne teknikleri kullanılarak yapılıyor. Sizler de ilk defa bu çantadan örecekseniz kesinlikle küçük olan modelleri tercih edin. İlk etapta zorlanabilirsiniz.

Wayuu çanta örnekleri incelenirse bu çantaların ön plana çıkmasını sağlayan şeyin askıları olduğunu görebilirsiniz. Size daha önceden Wayuu çanta askısı nasıl yapılır makalesinde bu konu hakkında bilgiler vermiştik. Kendinizi geliştirmek için ilgili makaleden yararlanabilirsiniz.

Wayuu kadınları dünyanın en çalışkan kadınları arasında yer alır. Yoksullukla mücadele etmelerine rağmen mutlu olmayı başarmaktadır. Ailelerin en önemli geçim kaynağı bu çantalar olduğu için kadınlar çok küçük yaşlarda çanta yapımını öğrenmeye başlıyor. Yolunuz bir gün Kolombiya’ya düşerse kesinlikle kadınlara destek olmak adına bu çantalardan alın.

Daha Fazla Göster

Refiye Toprak

Tığ işi ve şiş örgü teknikleri konusunda uzman birisiyim. İnsanları örgü konusunda bilgilendirmek için örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı makaleler hazırlıyorum.
Kapalı
Kapalı